Adet Sancısına Ne İyi Gelir

adet sancısına ne iyi gelir
adet sancısına ne iyi gelir

Her ayın belirli günlerinde çok sayıda kadın adet sancısı çekiyor. Doğurganlığın bir parçası olarak moral verilse bile ağrıların şiddetli olması kadınların hayatını olumsuz yönde etkiliyor.Adet sancısına ne iyi gelir sorusunu sormadan önce, adet sancısı neden olur sorusunun esas cevabını sormak gerekir. Cevabı ise östrojendir. Kadınlık hormonu denilen östrogenin bu günlerde fazla salgılanması karın bölgesinde kasılmalara neden oluyor ve bu yüzden kadınlar adet döneminde psikolojik olarak sinirli oldukları gibi ağrılı da olabiliyorlar. Ama bu günlerde uygulanacak bazı yöntemler ağrıların hafiflemesini ve sürecin daha rahat geçmesini sağlayabilir. Ve sonuçta bu zor günleri kendi başınıza geçireceğinizi de unutmayın. Bu yüzden moralinizi yüksek tutun, yaşadığınız her şeyi doğanın bir parçası olarak kabul edin.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Bu konuda öncelikle söylenecek şey ağrıların çok fazla yaşanması halinde bir kadın doğum uzmanına başvurulması gerektiği. Ama herhangi bir tıbbi sorun yoksa kendiniz de bazı tedbirler alabilirsiniz. Sağlıklı yaşamak için sağlıklı beslenmek gerek kuralı bu konuda da geçerli. Özel günlerinizde daha çok et, balık, baklagiller, fındık, fıstık ve yeşil sebze tüketin. Bu besinlerin hepsi B vitamini ve magnezyum açısından zengindir ve sizin adet günlerinizde ihtiyacınız olan da budur. Adet sancısına ne iyi gelir konusunda karın bölgesine sıcak bir havlu koymak da öğütlenir ama bunu karın bölgesinde iltihaplanma olmadığından emin olduktan sonra yapın. Özellikle ayaklarınızı sıcak tutun. Hatta ılık bir banyo sancılar fazlalaştığında sizi rahatlatacaktır.

Bölgesel Masajlar İyi Gelebilir

Karın bölgesini yumuşak ve dairesel hareketlerle ovalamak, hafif mesajlar yapmak da gündelik çözümler içinde yer alıyor. Ama fazla bir baskı da uygulamayın. Aslında bu günlerde ağır hareketleri yapmaktan bütünüyle kaçının. Büyük temizlikler daha sonraya kalabilir. Adet sancısına ne iyi gelir?

Adet Sancısına İyi Gelen Bitki Çayları

Annenizin ve kadın arkadaşlarınızın adet günlerinde size verebileceği bir başka öğüt de rahatlatıcı bitki çaylarını denemektir. Adet sancısına iyi gelen bitkiler arasında zencefil başı çekiyor. Zencefil çayı kolayca demlenen, yoğun aromalı bir çay ve eskiden beri karın ağrılarına iyi geldiği biliniyor. Ahududu yaprağı çayı da ihtiva ettiği ferulic asit ile sizi bu özel günlerde destekleyebilir. Rezene çayı ile papatya çayını da tercih edebilirsiniz. Bitki çayları konusunda dikkat etmeniz gereken husus tüketim miktarınız. Ne olursa olsun günde üç fincandan çok bitki çayını içmemek gerek. Özellikle kalp ve tansiyon hastaları bu konuda daha hassas davranmalılar. Örneğin zencefil bitkisinin kan inceltici özellikte olduğunu unutmayın. Bu çeşit ilaçları zaten kullanmak zorundaysanız doktorunuza zencefili mutlaka sorun. Doğu Asya’nın uzak ülkelerinde yetişen bu bitkinin bazı yan etkileri de olabiliyor. Şeker hastaları da bitki çayları konusunda her zaman daha dikkatli olmalılar.

Spor En iyi Çare Olacaktır

Sağlıklı bir ömür geçirmenin sırrı dengeli beslenmek ve spor yapmak. Spor deyince ağır ve yorucu olanlar akla gelmesin. Her gün düzenli olarak yapılacak yarım saatlik yürüyüşler ve aerobik gibi hafif egzersizler sonuçta her açıdan sağlık getiriyor. Kilo kaybettikçe ağrılar da azalacaktır. Spor yapmanın en büyük faydalarından biri de kasların güçlenmesi. Böylece adaleler de ağrılardan daha az etkileniyorlar. Yani spor ve hareketli yaşam aslında her derde deva olarak görülüyor. Bu konuda doktorların bir başka tavsiyesi adet dönemlerinde hatta ağrılar başladığında bile yürüyüşlere çıkmak. Oturup kalmak vücuda yapılacak bir ihanet olarak görülüyor. Çünkü regl döneminde kan düzeyiniz azalıyor, iç organlara daha az oksijen gidiyor ve bu yüzden kendinizi zaten halsiz hissediyorsunuz. Bütün bunların üstüne oturup kalırsanız vücut daha çok üşüyor ve siz aslında dinlendiğinizi sandıkça daha çok yoruluyorsunuz. Yani adet sancısı nasıl geçer denildiğinde uzmanlar yürüyüş yapmakla yanıtını veriyorlar.

Beslenmede Dikkat Edilecek Diğer Hususlar

Adet tarihinizden bir hafta kadar önce tuz tüketimini azaltın. Doğrusu her zaman için az tuz kullanmak. Ama regl zamanı buna daha çok dikkat edin. Çok acı ve çok şekerli yememek de yararlı olacaktır. Adet sancısına iyi gelen şeyler arasında sık sık bahsi geçen doğal bir çarede soğan suyu içmek. Bir litre suda haşlanan bir soğan sonrasında süzülerek soğutuluyor. Şişe içinde koyup buzdolabında bekletin ve iki hafta içinde de tüketin. Soğan suyu da zencefil çayı gibi eskiden beri etkisi bilinen doğal çarelerden. Bitki takviyesi olarak düşünebilirsiniz. Hiç şüphesiz ağrı kesici almaktan ve böbreklere kimyasal bulaştırmaktan çok daha iyi bir çözüm.

Sağlıklı ve Mutlu Yaşamak İçin

Adet sancılarını kadınların doğurganlıklarını sağlayan üreme sisteminin normal çalışması olarak algılayın. Yaşananları büyütmeyin, pozitif düşünün. Bu aslında sağlığınız için alacağınız en iyi tedbir. Dengeli beslenin, spor yapın, stresten uzak durun. Bütün ömrünüz ve bütün adet dönemleriniz böylece çok daha rahat geçer. Zamanı gelince adetten kesilip menapoza girmek ne kadar doğal bir durumsa adet döneminde ağrı hissetmek de o kadar normal.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz