Bal kabağı Reçeli Tarifi

bal kabağı reçeli tarifi
bal kabağı reçeli tarifi

Mevsiminde yapılan reçellerin tadına doyum olmaz. Bugün de sizler için bal kabağı reçeli tarifi veriyor ve sizleri bu lezzetle buluşturuyoruz. Evde kendi emeğinizle yaptığınız bu reçeli sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın…

Bal kabağı Reçeli Tarifi Malzemeleri

  • 2 kilo bal kabağı
  • 1 su bardağı yaş kireç
  • 4 litre su
  • 1 tane temiz tül bez
  • 1,5 kilo toz şeker
  • 1 litre su

Bal kabağı Reçeli Yapılışı

Bal kabağını çekirdeklerinden ve kabuğundan ayırıp temizleyelim. Temizleme işlemi bittikten sonra küp küp olacak şekilde doğrayalım.

Yaş kireci bir kaseye alalım ve ayran kıvamına gelene dek su ekleyerek karıştıralım. Çözünen kireci süzgeç ile süzelim ve daha geniş bir kaba aktaralım. Kirecin üzerine suyu dökelim ve güzelce karıştıralım.

Doğranan bal kabaklarını bez üzerine alalım ve bezi uçlarından tutup, bohça gibi saralım. Sıkıca bağladığımız bezi kireçli suyun içine bırakalım. Bu şekilde bal kabaklarını 5-6 saat boyunca suyun içinde bekletelim.

Süresi dolan bal kabaklarını çıkaralım ve farklı bir yere alalım.

Tencereye toz şekeri ekleyelim ve üzerine suyu dolduralım. Toz şeker eriyene dek orta ateşte karıştıralım. Suyu kaynamaya bırakalım ve kaynayınca üzerine bal kabağı dilimlerini ilave edelim. Karıştırıp orta ateşte 1,5 saat boyunca reçeli kaynatalım. Reçel kaynayıp bal kabaklarının rengi de koyu renge ulaşınca hazır hale gelmiştir. Reçel ne kadar kaynarsa, suyu da o kadar koyulaşacaktır. Bu durumu göz önünde bulundurarak, damak zevkinize göre reçeli hazır edebilirsiniz. Afiyet Olsun…

Bal kabağı Reçeli Tarifi Videosu

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz