Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, Baş Ağrısı Nasıl Geçer

baş ağrısı nasıl geçer baş ağrısına ne iyi gelir
baş ağrısı nasıl geçer baş ağrısına ne iyi gelir

Baş Ağrısı Nedir

Baş ağrısı temel olarak boyun bölgesindeki damarların kasılması ve ya çene ekleminin çekilmesi sonucundan kaynaklanmaktadır. Bunun yanında saçlı deri sorunları ve ya kas problemleri de baş ağrlarına sebep olmaktadır. Baş ağrısı nedir sorusu ile karşılaşan bireyler için vereceğiniz bu cevapların yanında kas spazmları, deri gerilmeleri ve damar genişlemesini de ekleyebilirsiniz. Baş ağrısının yaşandığı beyin bölgesinde ağrı duyusu bulunmamaktadır. Bu sebepten ötürü ona yakın yerlerin sızlaması kişiye başının ağrıdığını hissettirmektedir. Her insan yaşamının belirli bir süresinde bu ağrının verdiği rahatsızlıkları çekmiştir. Kimi insanlarda bu durum akut şeklinde kimisinde ise kronik bir şekilde varlığını göstermektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda ağrıların çoğunun tehlike arz etmediği kanısına varılmıştır.

Baş Ağrısı Çeşitleri

Kendi arasında 3 farklı bölüme dağılan baş ağrıları her doktorun karşılaştığı ortak bir sorundur. Bireyi çok fazla rahatsız etmesinin yanında kişi için ekonomik zarar, verimsiz iş gücü ve kalitesiz bir aralık sunmaktadır. Baş ağrısı çeşitlerinin ilk kısmı olan primer baş ağrıları sık bir şekilde görülen gerilim tipidir. Bağ ağrısı çeşitlerinde %50 sini oluşturan primer baş ağrıları bir çok insanın karşına çıkmaktadır. İlaç tedavisi sırasında uygun yöntemler kullanılır ise geçmesi mümkündür. Diğer bir baş ağrısı çeşidi de gerilim tipi baş ağrısıdır. Kısa süreli olup günlük hayatın verimini azaltmayarak kişiyi çok fazla etkilemez. Tedavi edilmesi dahilinde çok kısa bir süre içinde iyileştirilir ve nadir olarak kendini gösterir. Son çeşit olup bir çok insanı yatağa düşüren baş ağrısı da migrendir. Beyin bölgesin de inşaat çalışması oluyormuş gibi bir ağrı bırakıp sağ ve ya sol bölmeden de girebilmektedir. Ağrı kişiye büyük ıstıraplar çektirmektedir. İlaç tedavisine en geç cevap veren bazen de hiçbir şekilde etki göstermeyen baş ağrısı çeşididir.

Baş Ağrısı Sebepleri

Çağımızın en büyük problemi olan stres bir çok hastalığın ve ya sorunun habercisi olduğu gibi baş ağrısının da en büyük etkenleri arasındadır. Kişi gün içerisinde ve ya belirli bir zamanda aralığında kendine sorun ettiği, kafasına taktığı durumları stres yapacak bir hale getirmesi sinir sistemini bozabilmektedir. Bu durum da baş ağrısı olarak tetiklenip bireyin gün içerisinde daha kalitesiz bir hayat yaşamasını sağlamaktadır. Baş ağrısı sebepleri arasında bulunan stres baş bölgesinde ağırlık ve sıkışma ile de kendini gösterebilmektedir. Boyun kaslarının gerilmesini sağlayıp dikkat ve konsantrasyon eksikliğini de beraberine getirebilmektedir.

Baş ağrısı sebepleri arasında önemli bir yer tutan bağımlılık da ağrıya sebep olmaktadır. Bir takım gıdalar ve ya ürünler diğerlerine oranla daha çok tercih edilip kullanılır. Bunun temel sebebi bağımlılık ve alışkanlıktır. Kafein eksikliği sırasında vücut normal düzeninin dışına çıktığı için bir nevi tepki vererek bunu belli eder. Merkez bölge de beyin olmasından dolayı bu kişiye aktarır ve baş ağrısına yol açar. Her alışık olduğunuz miktarda kafein almanız halinde bu sorunun çözüleceğini sizlerde göreceksiniz.

Ergenlik dönemi içerisinde de ciddi baş ağrısı sorunları yaşanabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre dönemin vermiş olduğu gerginlik kişiden kişiye göre değişerek farklı olarak yansıyabilmektedir. Hormonal değişikliklerin yanında psikolojik ve fizyolojik değişimler kişiyi bir hayli etkileyerek daha önce yaşamadığı duygulara itmektedir. Bu dönemin kişiye kazandırdıkları ve kaybettirdikleri arasında bir değerlendirme yapılmalı ve kazandıkları kısmında migren seviyesinde baş ağrısı olmaması sağlanmalıdır. Ergenlik dönemi gençler için stresin bir hayli fazla olduğu aralık olmasına karşılık baş ağrıları bu dönemde sıklıkla görülür. 

Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Günün belli bir zamanını ve ya tamamını kaplayarak sizin aktif hayatınızı ciddi oranda etkileyecek bir problem olan baş ağrısı çok eski zamanlardan bu yana varlığını sürdürmektedir. Gün içerisinde çeşitli sebeplerden ötürü kendini gösteren bu sorun moralinizi bozup sizi karamsarlığa dahi çekebilmektedir. Çevrenizde baş ağrısı sorunu çeken belki de yüzlerce insan bulunmaktadır. Herkesin kendi metodu ve ya yöntemi de olabilir. Sizlerde bu sorunu çözmek için öncelikle neyin sebep olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu işlemin arkasına olası tedavi metodlarını deneyerek baş ağrınızı hafifletecek yollara başvurabilirsiniz. Baş ağrısı nasıl geçer sorusu ile karşı karşıya olan insanlar için yapılması önerilen bir takım işlemler mevcuttur. Bunların ilki karanlık ve sessizliktir. Baş ağrısı sebebiniz strese dayalı olarak gerçekleşmiş ise kendinizi rahatlatmak adına karanlık ve sessiz bir ortamda bulunmanız bünyenizi ciddi oranda rahatlatacaktır. Ağrı kesici gibi tıbbi bir müdaheleye başvurmak yerine bedeninizi rahatlatacak aktiveler içerisine girmeniz sizin için çok daha yararlı olacaktır. Gün içerisinde çok fazla gürültü bulunan ve ya insanlara maruz kaldığınız ve gerildiğiniz dakikalar içerisine girmeniz hayatın bize sunduğu bir imtihan olabilir. Bu sorunları kendi içerinizde en aza indirerek hem bünyenizi rahatlatabilirsiniz hem de daha sağlıklı bir yaşam elde edersiniz.

Baş Ağrısını geçirmek adına imkanınız var ise açık hava yürüyüşüde yapabilirsiniz. Stres ve gerilimden uzak bir mekanda kafanızı dinleyebilirsiniz. Gün içerisinde yorulan bedeninizi dinlendirip bütün kaslarınızı gevşetebilirsiniz. Çalıştığınız ortam sürekli olarak havalandırılmasına özen gösterip, temiz tutmaya çalışarak bu işlemi başarabilirsiniz. Bunun yanında gün içerisinde çok fazla ışığa maruz kaldığınız düşünüyor iseniz karanlık ortamlarda da kendinizi dinlendirebilirsiniz. Açık havada yaptığınız yürüyüş kaslarınıza oksijen gitmesini de sağlayacaktır.

Baş ağrısı çeken insan için önerilen diğer bir yöntemde masaj ve sıcak duştur. Genellikle şakak bölgesinden gelen ağrılar için o bölgeye yumuşan bir şekilde masaj yapılması kişiyi bir hayli rahatlatmaktadır. Masajı o bölmeler ile sınırlı tutmayıp burun delikleri, göz kenarları ve alın bölgesine de yapabilirsiniz. Bunun ardından sıcak bir duşta sizin gevşemenizi sağlayacaktır. Gün boyunca gerilen bütün kaslarınızı dinlendirip gözeneklerinizin açılmasını sağlayabilirsiniz. Duş alma imkanı bulunmayan kişilerin ayaklarını sıcak su dolu bir kaba koymasıda kişiyi rahatlatacaktır. Su ılıyana kadar ayakları bu suyun içerisinde bekletmek organların dahi rahatlamasını sağlayacaktır. Ayakları güzel bir şekilde ısıttıktan sonra üzerine çorap giyip dinlenmekte kişiye büyük rahatlık sağlatacaktır.

Beslenme düzeni kaliteli olan insanlar ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar bedenlerini hep zinde tutabilirler. Gün içerisinde bir adet muz, belirli miktarlarda karbonhidrar ve balık yağı gibi protein ürünleri tüketen insanların baş ağrıları yok denecek kadar azdır. Bunun yanında acı kahvenin içerisine iki damla limon suyu dökülmesi de baş ağrısına iyi gelen yöntemler arasındadır. Bütün bu işlemlerin yapılması ve herhangi bir sonuç alınamaması dahilinde bir doktora başvurarak ağrı kesici içilmesi de etkili yollardan birisidir. Bu durum içerisine giren kişi tıbbi müdahale alacak ise bunu tek başına ve ya eş dost yardımı ile yapmamalıdır. Halk arasında bir çok insan birbirine yardım amaçlı ilaç önerip içirmektedir. Yanlış teşhis sonucu yanlış ilaç tüketilesi ile her yıl bir çok insan hayatını kaybetmektedir. Sizlerde bu duruma düşmemek için doktorunuza başvurarak önleminizi önceden alabilirsiniz.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Baş ağrısı çekmek çok önemli bir konu gibi görünmese de size hayatı zehir edecek acıları dahi yaşatabilmektedir. Bu yüzden baş ağrısına ne iyi gelir sorusu böyle zamanlarda aklımıza ilk gelen sorulardandır. Günlük yaşantımızı da olumsuz etkileyen baş ağrısı için mutlaka bir doktora görünmemiz gereklidir ancak kısa süreli baş ağrıları için belki birkaç basit yöntem ile çözüm bulabiliriz. Bu yöntemler fayda sağlayabilecek yöntemlerdir ancak kesinlikle zararı olabilecek durumlar değildir. Sizlerde günlerinizden zevk almak istiyor iseniz bu 5 temel kuralı dikkate alarak daha kaliteli bir hayat sürebilirsiniz.

1- Sağlık Koşullarınızı İyileştirin – Baş ağrısına ne iyi gelir

Baş ağrınızın sebebi öğrenmek bu işin temel kısmdır. Bunun için ise bünyenizi tanımalı ve kendinizden emin olmalısınız. Öncelikle baş ağrınızın ikincil baş ağrısı etkilerinden kaynaklanmadığından emin olmalısınız. İkincil baş ağrısı diğer sağlık problemlerinden oluşmaktadır. Bu durumu belirlemeniz uzun zaman alsa da tedavi için önemli bir yoldur. Tanımlama için son 48 saatte yedikleriniz kontrol edebilirsiniz. Her zaman aldığınız gıdalar ise bir sorun teşkil etmediğinden emin olunuz.

2- Boyun Kaslarını Güçlendirin – Baş ağrısına ne iyi gelir

Baş ağrısı tedavisi için 5 temel yöntem arasında bulunan boyun kasları bir hayli önemli bir konudur. Sonuç olarka baş ve boyun birbirine bağlı bölümlerdir. Zayıf boyun kasları sırtın üst tarafı da dahil olmak üzere yakın bölgelerde ağrılara yol açabilmektedir. Bazı zamanlarda dolaylı yoldan başa vuran bu ağrı çekilmez bir hal alabilmektedir. Zayıf boyun kaslarının ağrıması da uzun saatler bilgisayar başında bulunmanızdan ve ya sabit olarak bir noktaya bakmanızdan kaynaklanabilmektedir. Trapez kasları dediğimiz ense bölümüne yakın kasların güçlenmesi de baş ağrınızı %70 oranında azaltacaktır.

3- Ağrıyı Terleyerek Atmaya Çalışmak

Spor yapmak sadece sağlık için değil zihinsel özgürlüğünüz içinde çok önemlidir. Yürümek, bisiklet sürmek ve ya yüzmek sizi her anlamda rahatlacaktır. Düzenli olarak egzersiz yapmak ve ya vücuttan toksinleri atmak adına terlemek baş ağrınızı çok büyük ölçüde azaltacaktır. Egzersizler vücuttaki stresi azaltıp vücudun ağrı kesici hormonu olan endorfinlerin salgılanmasını sağlar. Vücut kendi içerisinde bu hormonları salgılayarak kimyasal açıdan olumlu etkiler kazandırır.

4- Gıda Takviyeleri

Bir takım mineraller ve ya vitaminlerin vücut içerisinde baş ağrısını önlediği düşünülmektedir. Bu gıdaların arasında buluna B2, magnezyum ve sülfat gibi gıda takviyeleri daha verimli çalışmanızı sağlayıp hafızanızı arttırmaya yönelik etkiler bırakacaktır. Sizlerde baş ağrısı ve diğer olumsuz etkilerden kaçınmak adına gün içerisinde bu gıdalardan tüketebilirsiniz.

5-Başın Noktalarına Dokunmak – Baş ağrısına ne iyi gelir

Parmaklarınız ile yapacağınız dokunuşlar sizi çok daha farklı bir dünya içerisine sokabilir. Uygun noktalara düzgün bir şekilde bastırmanız sonucu bedenlerinizi rahatlatabilir kan akışınızı buna uygun düzenleyebilirsiniz. Çok eski çağlardan beri süre gelen bir durum olan başın noktalarına dokunmak yaklaşık 2000 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Baş ağrıması durumunda ağrı şakak kemiğinde ise şakak kemiği kasının tam ortasına bastırmalısınız. Baş

baş ağrısına ne iyi gelir
baş ağrısına ne iyi gelir

parmağınızı ve orta parmağınızı birbirine yakın tutup kas alanının üzerinde yumuşama olana kadar ovalamanız gerrekir. Bu noktayı bulmakta zorluk çeken insanlar için ise parmakları şakağa yerleştirip azı dişlerini sıkması sonucunda çıkan yumruları ovalaması ile kası yumuşatabilmeleri mümkündür. Bu ovalamanın ardından kulak arkasında bulunan kemiklerinde ovalanması kişiye büyük yarar sağlayacaktır. Bunun için kulağın arkasında bulunan kemiğin önünde kafatası noktalarını saptayarak baş parmak ile yaklaşık iki dakika dairel basınçlar uygulanmalıdır. Bu ovalama işlemi de tamamlandıktan sonra gözlerin arası dediğimiz burunun üst kısmında bulunan eğimli kısma orta parmağı yerleştirip iki taraftan baş parmaklar ile sabitleyip sıkıyoruz. Yavaş bir şekilde parmakları yukarıya doğru itip kaşların kenarına da basıncı hissettiriyoruz. Bu masaj işlemi de bittikten sonra son kısım olan el dokusu bölümüne geçiyoruz. Baş parmağı ve işaret parmağı kullandığımız bu bölümde elin bu iki parmağı arasında kalan yumuşak dokuyu sıkıp basınç uygulayarak işlemi son bulduruyoruz. Sizlerde baş ağrısı çekmeniz dahilinde bu işlemleri sırası ile yerine getirebilir ve ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Baş Ağrısı İçin Okunacak Dua

Doğal yöntemler ve ya tıbbi müdahaleler sonucunda geçmeyen baş ağrıları için kişi isteğe bağlı olarak dua edebilir ve manevi reçetesini Allah’a sunabilir. Baş ağrısı çeken insanların Allah’tan yardım istemeleri normal bir durum olup bir takım dualar etmesi de mümkündür. Baş ağrısı için okunacak dua mevcuttur ancak bilinen bir dua da işe yarayabilir. Burada önemli husus manevi huzura erip vücudu sakinleştirmeye çalışmak ve Allah’a kendini bırakmak. Baş ağrısı için dua iyi gelir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz