Bel Ağrısı Nasıl Geçer, Bel Ağrısı Çözümleri

bel ağrısı nasıl geçer bel ağrısı neden olur
bel ağrısı nasıl geçer bel ağrısı neden olur

Bel Ağrısı Çözümleri

Gün içindeki hareketlerinizi kısıtlayan, ayakta durmanızı zorlaştıran, otururken dahi şiddetli ağrılar çekmenizi sağlayan bir ağrı çeşididir, bel ağrısı. Vücudun büyük bir kas grubunu oluşturan bel kısmı çok çabuk sakatlanabilen ve ya zarar görmesi mümkün olan bir bölümdür.

Bel ağrısı çözümleri için insanlar genellikle fıtıktan şüphelenseler de başka sebeplerden ötürü de oluşması mümkündür. Bel ağrısının şiddeti kişiden kişiye farklılıklar gösterip iyileşmesi de zaman almaktadır. Bel ağrısının neden olduğunu çözmek kolay bir olay değildir. İyi bir doktor tarafından yapılan muayene sonucunda tanının ortaya koyulması daha gerçekçi olacaktır.

Bel ağrısı çözümleri nelerdir diyen kişiler için yazımızın devamında okudukları bilgiler faydalı olmakla birlikte gerçek sebeplerdirde. Bu sebeplerin arasında yaygın olarak kendini gösteren ağrı çeşidi kas kökenli olanlardır. Bir çok bel ağrısının sebebi kaslardan dolayı oluşmaktadır. Günlük aktivitelerinizin haricinde farklı bir şey yapmanız ağrı çekmenize sebep olabilmektedir. Bele gün içerisinde yüklenmek ve kasların ani bir şekilde gerilmesine tepki olarak ağrı kendini gösterebilir. Uygun pozisyondan dinlenme ile bir iki gün içinde geçen bu ağrılar kişi için çok büyük sorunlar teskil etmemektedir. Bunun yanında mevsim geçişleri, soğuk ve ya rüzgarlı bir yerde kalmakta bel ağrısına sebep olabilmektedir. Kasların normal sıcaklığının üzerine çıkması ve ya alışık olmadıkları bir sorun ile karşılaşmaları bel ağrılarına yol açar.

Kronik bir şekilde bel ağrısı çeken insanların diğer problemi de zayıf karın kaslarıdır. Birbirine dolaylı yoldan bağlı olan bu kaslar ağrı yaşanmasına sebep olabilmektedir. Zayıf karın kasları gerekli görevi göstermeyince devreye bel bölgesindeki kaslar girer. Normal çalışma seyrinden daha fazla çalışan bu kaslar belirli bir sürenin ardındna yorulup tepki olarak ağrı yapar. Bu durumda ise bel bölgesine daha fazla yük biner. Karın kaslarını kuvvetlendirmek için bir takım egzersizler yapılabilir. Duruş pozisyonu değiştirilip bele de çok fazla yüklenmemiş olunur. Bir bireyin karın kaslarının kuvvetli olması bel ağrıları yaşanmasını büyük ölçüde engeller. Bu durum dahilinde ise bel kolay bir şekilde incinmemiş olur.

Bel ağrısı çözümleri diyen kişilerin dikkat etmesi gereken diğer bir nokta ise bel fıtığı haberidir. Tıp dünyasında siyatik ve ya disk hernisi diye adlandırılan bu sorun ciddi ağrılara sebep olup kişinin günlük hayatta bir çok aktivite yapmasını engellemektedir. Ağır bir cisim kaldırma, beli zorlayacak hareketler, herhangi bir kaza, omur bölgesindeki diskleriin bozulması ve ya yırtılması ise oluşabilir. Bozulan disklerin bulunduğu omur kısmında kıkırdak dışa doğru bombe yapar. Bu da ağrıya sebep olur.

Bel fıtığı olan kişilerde sinirler sıkışır, ağrı bel bölgesinden başlayıp topuk bölgesine kadar devam eder ve çekilmez bir hal aldırır. Bel fıtığı da kendi içerisinde bölümlere ayrılmaktadır. Bazı türleri ameliyat gerektirip bazıları ise gerektirmez. Fıtık ameliyatı gerektiren bel ağrısında disklerin için boşaltılır. Operasyonun arkasına birey dikkat etmez ise diskler tekrarda dolar ve fıtık yeniden baş gösterir. Fıtık ameliyatı olan kişi sigara ve alkol kullanmamalıdır. Mevcut olan kilosunu koruyup yediklerine dikkat etmelidir. Mümkün olduğunca fazla ağırlık altına girmemeli ve belini zorlamamalıdır. Bel sağlığını düşünmek adına rahat ve uygun bir yatak sahibi olmalıdır.

Sürekli olarak bel ağrısı çeken kişilerin dikkat etmesi gereken diğer bir nokta ise strestir. Stres vücudun bütün organlarına ve işleyişine zarar verdiği gibi bel ağrılarında da ciddi bir etkiye sahiptir. Stres altında üretilen hormonların etkisi ile vücuttaki kaslar gerilir ve kasılır. Bu durum da tepki olarak bel ağrısına yol açabilir. Gün içerisine herhangi bir sebepten ötürü bu hormonların salınımının gerçekleşmesi kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyip verimsiz çalışmasını sağlar. Yaptığı işi sevmeyen insanların ve ya çevresinden mutlu olmayan kişilerin sıklıkla karşılatığı bu durum bel ağrısını doğurur.

Bel ağrısına neden olan diğer bir sebepte kötü duruş pozisyonudur. Uzun süreler boyunca sabit bir şekilde duran bir insan, sürekli olarak oturan ve hareket etmeyen bir kişi ciddi ağrı sahibi olabilir. Günümüz şartlarında bilgisayar başında oturan gençlerin sayısı bir hayli fazla olduğu için bel ağrısı ve kamburluk gibi ciddi problemler ile karşı karşıya kalması normaldir. Kambur olan kişiler bel kasları bir süre sonra gevşediği ve serbet kaldığı için omurlar desteklenemez. Bu durum da kasların yıpranmasına sebep olur. Yıpranan kaslar belli bir sürenin ardından disk kaymasına yol açarak bel ağrılarını oluşturur.

Bel ağrısı çeken insanların vücutlarında oluşması beklenen diğer bir durumda bel kaymasıdır. Omur dediğimiz sırtımızın ve belimizin bir arada durmasını sağlayan aynı şekilde iskelet yapımızın temelini oluşturan bu kemiklerin sıra halinde ve düz bir şekilde gitmesi normaldir. Zorlanma ve ya kaza sebeplerinden ötürü bu omurlardan biri çizgi yapıyı bozup farklı yöne gidebilmektedir. Bu tip sorunların yaşanması bel kaymasını meydana getirip ağrıya sebep olur. Çoğu zaman bel fıtığı ile karıştırılan bu hastalık bir kıkırdak problemi değildir. Tamamen kemiklerin yer değiştirmesi ve ya kasması sonucunda oluşur. Bu omurların kayması tek başına çok büyük sorunlar teşkil etmezken sinirlerin üzerine baskı yapması büyük ağrıları oluşturur. Bel kayması problemi yaşayan insanlar yürüyüş sırasında sık sık dinlenmek zorunda hissederler. Duruşta ve ya adım atmakta sıkıntı yaratan bel ağrıları bacak bölgesine kadar vurabilmektedir. Belirli bir sürenin ardından bacaklarda uyuşma ve ya kramplara sebep olabilmektedir. Tedavi olarak ise korse takma, fizik tedavi ve tıbbi müdahele gerekebilmektedir.

Bel bölgesinde oluşan ağrıların diğer bir sebebi de kireçlenmedir. Eklem bölümlerinin yıpranması, fiziksel baskılara karşı dayanıksız bir hal alması bel ağrılarını oluşturmaktadır. Yaş olarak ilerde insanların bu tip problemler ile karşılaşması mümkündür. Bir çok insanın başına gelen bu sorun aşınma kökenli olup kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Kemik erimesi olarak adlandırılan osteoropoz hastalığı da bel ağrısına sebep olmaktadır. Kemiklerin sağlamlığını kaybetmesi, eski yoğunluklarını koruyamaması ve zayıflaması zaman içerisinde ağrılara yol açmaktadır. Vücut artık kendi ağırlığını dahi taşıyamayacak kıvama gelinceye dek bu durum sürüp kişi için olumsuzluklara yol açmaktadır. Osteoporozdan etkilenen kemikler arasında bulunan bel bölgesinde kırıklar ve çatlaklar meydana gelmektedir.

Genellikle trafik ve spor kazalarında oluşması mümkün olan omurga kırıkları da bel ağrısına yol açabilmektedir. Yüksekten düşen bir insanda, kemik erimesi yaşayan bir kişi de ve ya kemikleri zayıf olan kişilerde oluşması muhtemeldir. Daha çok kadınlarda görülen omurga kırıkları yaygın olark sırt, bel ve boyun bölgesinde kendini gösterir. Bu şikayetlere ek olarak uzuvlarda uyuşma, hissiyat eksikliği ve tuvalet kaçırma sorunları da eklenebilmektedir.

Bel ağrılarında genetik rahatsızlık türü olan iltihaplı romatizma türü anne ve babalardan çocuklara geçen bir problemdir. Genç yaştaki insanları etkileyen bu sorun bağırsak ve idrar yolu enfeksiyonu olan kişiler içinde önemlidir. Bu hastalığa yakalanmış kişiler daha kolay bir şekilde iltihaplı romatizmaya yakalanmaktadırlar. Vücutta bulunan sırt ve boyun eklemleri de dahil olmak üzere çeşitli yerlere etkiyen bu hastalık ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Hastalığın belirtilerinden biri olan bel ağrısı uzun süreli sabit kalmalarda daha çok artmaktadır. Gece uykusu sırasında başlayan ağrı sabah saatlerinde de varlığını sürdürmektedir. Uyanmanın ardından geçen sürede bel ağrısı şiddetlenip kişi için olumsuz koşullar oluşturabilir. Bel ağrılarında dinlenme durumu iyi gelse bile bu hastalık türü için aynı olay geçerli değildir. İltihaplı romatizma türünden kurtulmak için sık sık hareket etmek gerekir. Sırt ve boyun bölgesinde oluşan ağrılar ilk aşama olup kamburluk ile devam eden bir hastalıktır. Erken teşhisin her zaman hayat kurtardığı bilindiği gibi bu hastalığın erken teşhisi pek kolay değildir. Fıtık ile karıştırılan bu sorun belirli bir sürenin ardından kişiye ağrılı günler yaşatmaktadır.

Bel Ağrısına Uygun Gruplar

 • Bel ağrısına uygun gruplar arasında en yaygın olan aralık 30 yaş ve üstü kişilerdir.
 • Genetik hastalıkların nesilden nesile aktarılması.
 • Hamile kadınlar
 • Romatizma ve ya kemik erimesi sorunu yaşayan kişiler
 • Menopoz dönemindeki bayanlar
 • Düzenli olarak sigara içen kişiler
 • Herhangi bir enfeksiyon hastası
 • Beli zorlamaya yönelik spor yapan kişiler
 • Mesleklerinden ötürü uzun süreli oturan kişiler
 • Stres altında bulunan insanlar
 • Şeker hastaları
 • Kanser hastaları

Bel Ağrısı Nasıl Geçer

Bir çok insanın ortak şikayetlerinden biri olan bel ağrısı kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyip sorun yaratacak cinstendir. Çoğu zaman kendi kendine geçen ağrılar olup her vakit doktor yanına gidilmesi tavsiye edilmez. Ağrının çekilmez bir hal alması ve ya günlerce sürmesi tıbbi müdahale gerektiren konuları içeririr. Ağrıyan bel için evinizde bir takım işlemler yaparak bünyenizi rahatlatabilirsiniz. Gün içerisinde oturuş pozisyonunuzu değiştirip, ara ara hareket etmeniz de sizin için tedavi yöntemleri olabilmektedir. Bütün bunlara rağmen bel ağrısı yaralanma ve ya düşme durumundan kaynaklanmıyor ise daha farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öncelikle belinizde oluşan problemin sebebi çözmeye çalışmanız sizin için büyük kolaylık sağlayacaktır. Ağrının kas bölgesinden mi yoksa sinir bölümlerinden mi geldiğine dikkat etmelisiniz. Uyuşma ve ya his kaybı hissetmeniz dahilinde doktora gitmenizi öneririz.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer diye soran kişiler için evde bir takım tedavi yöntemlerini uygulamaları kişi için bir hayli yarar sağlayacaktır. Mümkün olduğunca çok hareket etmek bel ağrılarına iyi gelmektedir. Genellikle beli ağrıyan insanlar yatmayı ve dinlenmeyi tercih ederler. Bir önceki pozisyonda ne yaptığınızı hatırlayarak aynı duruma düşmemeyi sağlayıp daha çok hareket etminiz kaslara olan kan basıncını yükseltecektir. Bu durumun dahilinde kan akışı normal seviyeye gelip bel ağrılarının geçmesi için bir olanak sağlatacaktır. Yatak istirahati süreci içerisinde bedeninizi zayıf düşüp ağrının artmasına neden olacaktır.

Belirtilen durumların aksine bedeninize rahat bir pozisyon vermenizde bel ağrılarını dindirecektir. Dinlenme süresi içerisinde ağrılarınızın dindiği pozisyonda bulunup bele çok yüklenmemek ağrıları azaltacaktır. Beli ağrıyan bir çok insan dizlerini büküp sırt üstü uzanır. Pozisyon sırasında kalçaya yastık yerleştirilmesi de bele yükü engelleyip ağrıyı azaltır. Bunun yanında yan yatıp dizleri bükmekte ağrılarınızı azaltacaktır.

Yaralanmadan ötürü bel ağrısı çeken insanların doktor kontrolünün arkasına sıcak ve soğuk kompres yapması önerilir. Kazanın hemen ardından ilk 48 saatlik bir dönemde soğuk kompres ile ağrının azaltılması sağlanır. Sıcak komperisin daha sonraya bırakılmasının sebebi ile iltihap oluşumunu önlemektir. Soğuk kompres ile ağrınızı hafifletip, sıcak kompres ile de kaslarınızı gevşetirsiniz. Her saat başı 15 dakika kadar uygulayıp geriye kalan sürede dinlenmeniz sizin için büyük yarar sağlayacaktır.

Basit ağrı kesiciler ile de bel ağrılarınızı dindirebilirsiniz. Eczaneden tedarik edeceğiniz iltihap önleyici ve ya kas gevşetici ilaçlar ile ağrılarınızı azaltabilir hatta kendinize müdahale dahi etmiş olursunuz. Bu durum içerisinde dikkat etmeniz gereken konu ise başka bir kullanma dahilinde doktor kontrolünüzde alma gerçeğidir. Kafanıza göre aldığınız ilaç sizi daha farklı bir hastalığın eşiğine sürükleyebilmektedir. Bizim size önerdiğimiz temel bilgi ise rahatsızlık dahilinde ilaç kullanmadan önce doktor kontrolüne başvurmanızdır.

Şiddetli Bel Ağrısını Geçirmek İçin Yöntemler

Gün içerisinde yaptığınız bir hareketten ötürü belinizdeki kaslar zarar görmüş olabilir. Aynı şekilde belinizi zorlamanız ve ters bir durum içerisine girmeniz aşınmalara ve kas kasılmalarına sebep olmuş olabilir. Bir anda gelen şiddetli bel ağrısını geçirmek için yöntemler arasında bulunan sırt üstü uzanmak en ilkel ve etkili yöntemdir. Yere sırt üstü uzanıp dizleri bükerek hareketin ilk aşamasını tamamlıyoruz. Hemen arkasına alt bacakların arkasına bir sandalye koyup dayananıyoruz. Bel arkasına da bir buz torbası koyup hafif ağrı kesici alınması önerilmektedir. Bir müddet bu şekilde dinlendikten sonra tekrardan eski halinize dönmeniz mümkündür.

Bel ağrılarına iyi gelen yöntemlerden birisi de geniş bir kemerdir. Vücudunuzun rahatlaması adına uygun bir pozisyon bulup geniş kemeri bel bölgesine sarıyoruz. Sıkı olan kemer kasların dik durmasını sağlıyor. Bu sayede ağrılar bir nebze olsun azalıyor ve omurgayı eski haline geri sokuyor. Eczane gibi yerlerden bu kemeri tedarik etmeniz mümkündür.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz