Bir Muz Kaç Kaloridir ve Muz Kilo Aldırır mı?

bir muz kaç kalori
bir muz kaç kalori

Diyet yapanlar ve kilosunu kontrol ederek yaşayanlar genellikle düşük kalori değerlerine sahip besinleri tüketmeye özen gösterirler. Zayıflamak için alınan kalori değerinin harcanan enerjiden az olması ya da kilo kontrolü için alınan kalori değeri ile harcanan enerjinin birbirine denk olması gerekir. Ancak uzun süre tokluk hissi veren besinlere de diyet beslenmelerinde yer vermek gerekiyor. Bu noktada ise sağlığımız için çok büyük bir öneme sahip olan meyveler devreye girmektedir.

Kendine has kokusuyla ve yumuşak lezzetiyle damak zevkimize hitap eden muz, içeriğindeki besin değerleri ve sağlığa olan faydaları ile aktif yaşamın vazgeçilmez besin maddeleri arasında yer almaktadır.

Muz Kaç Kaloridir?

İçerdiği kalori değeri en fazla araştırılan meyveler arasında herkes tarafından çok sevilen muzda yer almaktadır. Peki, ortalama bir muzun kalori değeri kaçtır? Gramajına ve boyutuna göre bir adet muzun içerdiği kalori değerini sizler için araştırdık.

  • 170 gram gelen 1 adet orta boyuttaki muz 131 kalori değerindedir.
  • 190 gram gelen 1 adet büyük boy muz 146 kalori değerindedir.
  • 90 gram gelen 1 adet küçük boy muz 69 kalori değerindedir.

Muzlu Süt Kaç Kalori

Özellikle çocuklarımız tarafından çok sevilen muzlu sütü orijinal halde hazırlamak isteyenler, malzeme olarak muz, tam yağlı süt ve şeker kullanmalıdır. Ancak bu malzemelerle hazırlanan muzlu sütün takdir edersiniz ki kalori değeri çok yüksek olacaktır. Kalori değeri daha düşük muzlu süt hazırlamak için ise malzeme olarak yarım yağlı süt ve orta boyutta 2 adet muz kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca muzlu süt tükettiğiniz takdirde muz ve sütün içeriğindeki bütün vitaminlerden vücudunuz faydalanır.

  • İçerisine hiç şeker katılmadan az yağlı sütle hazırlanan ve evde yapılan 1 su bardağı muzlu süt 173 kalori değerindedir.
  • 200 ml gelen muzlu kutu süt 134 kalori değerindedir.

Muzlu Yoğurt Kaç Kaloridir?

Meyveli yoğurtların özellikle diyet ara öğünlerinde açlığın bastırılması için tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Yoğurt veya muzu ayrı ayrı tüketmektense, her ikisinin birleştirilerek tüketilmesinin sağlık açısından bir sakıncası yoktur.

Orta büyüklükte bir kase muzlu yoğurt 119 kalori değerindedir.

Yoğurdun içeriğinde bulunan probiyotik bağırsak tembelliğine çok iyi gelmektedir. Muz ise vücuda enerji veren bir meyvedir. Bu sayede dinç bir metabolizmayla gün boyu kendinizi enerjik hissedebilirsiniz.

Muzlu yoğurdun lezzetini artırmak için içerisine farklı malzemeler katılabilir. Muzlu yoğurdunuza kuru yemiş, kuru meyve, chia tohumu ve keten tohumu katarak üst düzey bir lezzet yakalayabilirsiniz.

Muzlu yoğurt hazırlarken az yağlı ya da ev yapımı sağlıklı bir yoğurt tercih etmeye dikkat edin.

muz kilo yaparmı aldırır mı
muz kilo yaparmı aldırır mı

Muz Kilo Aldırır mı?

Bu sorunun cevabının herkes tarafından merak edildiğini belirtmek gerekir. Sağlığa birçok faydası olan muzun kilo aldırıp ya da aldırmaması tüketilen miktarla bire bir ilişkilidir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki muzun içeriğindeki kalori değeri ve şeker oranı çok yüksektir. Ancak muz, vücuda enerji ve uzun süre tokluk hissi verdiğinden dolayı diyet beslenme programlarında, spor ve fiziksel aktivitelerde güç kazanmak için muzun tüketilmesi tavsiye edilir. İki öğün arasında açlık hissettiğiniz zaman zararlı atıştırmalıklara, içeriğinde yüksek oranda yağ, şeker ve tuz barındıran abur cuburlara yöneliyorsanız ölçülü miktarda muz tüketmeniz çok daha sağlıklıdır. Muzun diyetteyken günlük tüketilmemesi ve gün içerisinde aktif olunan gündüz saatlerinde tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Muzun kilo aldırıp aldırmaması ise gün içerisinde tüketilen saate ve tüketim miktarına bağlıdır. Muz ölçülü ve doğru bir şekilde tüketilirse kesinlikle kilo aldırmaz. Ayrıca sindirim ve boşaltım sistemine çok ciddi katkı sağlar. Yine muzun içeriğinde bulunan triptofan, vücutta serotonin oluşumunda ve hücrelere taşınmasında çok etkili bir aminoasittir. Böylelikle salgılanan mutluluk hormonu açlık hissinin bastırarak abur cubur ve atıştırmalık tüketilmesinin önünde engel teşkil eder.

Muzun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Muz insanın psikolojisini pozitif etkileyen bir meyvedir. Mutsuzluk, stres ve kaygı bozukluklarında tüketilirse depresyonu önleyici etkisi vardır. İçeriğindeki triptofan, serotonine dönüştüğünden bolca mutluluk hissi verir. Yine içeriğindeki B vitamini sinirleri yatıştırarak insanı pamuk gibi yapar.

Muz potasyum bakımından çok zengin bir meyve olduğundan zihinsel gelişime çok ciddi katkı sağlar. Öğrenme ve uygulama sürecinin hızlanmasında çok etkilidir. İçeriğindeki potasyum kan basıncını düzenleyerek tansiyonu dengeler.

Bağırsakları çalıştırdığından dolayı bağırsak tembelliğine çok iyi gelmektedir. Özellikle boşaltım sistemi sorunu yaşayanlar, muz tüketmeyi ihmal etmemelidir. Muzu düzenli tüketenler, kabızlık problemi yaşamazlar ve şişliklerle vedalaşırlar. Sağlıklı bir sindirim ve boşaltım sistemi için muz güvenilir bir besin maddesidir.

Midesinde fazla asit olanlar asit giderici etkisi olan muzla dost olmalıdır. Midedeki yanma ve ağrılara çok iyi gelir. Akşamdan kalma gibi bir his yaşıyorsanız, gebe iken sabah bulantılarınız kabusunuz haline geldiyse bir adet muz tüketin. Gerisini muz halleder.

Muzun kalori değerleri zihninizi kurcalıyor olabilir. Ancak vücuda yüksek enerji veren ve tam bir lif deposu olan muz uzun süre tokluk hissi verdiğinden diyet ara öğünlerinde veya gün içerisinde açlık hissedildiğinde rahatlıkla tüketilebilir.

Muzun içeriğindeki potasyum ve yağ asitlerinin saç diplerini besleyici etkisi vardır. Bu sayede kırıklar engellenir ve saçın uzaması hızlandırılır. Cilt lekeleri ve güneş lekeleri gibi kararmalara muz maskesi düzenli olarak uygulanırsa iyileştirici etkisi olur. Cilt altında bulunan dokuları besleyen muz, ciltteki kırışıklıkları ve sarkmaları engeller.

Muzun içeriğinde bulunan bromelain enziminin libidoyu yükseltici etkisi vardır. Cinsel gücü artıran muz, cinsel ilişki anında kadına da erkeğe de enerji verir. Cinsel problem yaşayanlar, muzu düzenli olarak tüketirlerse faydasını mutlaka göreceklerdir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz