Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi

dondurmalı irmik helvası tarifi videolu
dondurmalı irmik helvası tarifi videolu

Dondurmayla irmiğin muhteşem uyuma eriştiği dondurmalı irmik helvası tarifi için malzemeleri sizlerle paylaşacağız. Dondurmalı irmik helvası tarifi oldukça lezzetli ve aynı zamanda da pratik bir tariftir.

Dondurmalı  İrmik Helvası Malzemeleri

  • 1 bardak su
  • 2 su bardağı süt
  • 3 su bardağı şeker
  • 125 gram margarin
  • 500 gram irmik
  • maraş dondurması

Dondurmalı İrmik Helvası Yapılışı

Dondurmalı irmik helvası tarifi için malzemeleri sıraladık. Şimdi de dondurmalı irmik helvası tarifi nasıl yapılır sorusunu yanıtlayalım.

İlk olarak tarif için derin bir tencereye 1 bardak su, 2 bardak süt ve 3 su bardağı şeker koyarak kaynatalım. Şerbetimiz kaynarken ayrı bir tencere içinde 125 gram margarini iyice eritelim. Yağ iyice eridikten sonra irmiği ilave ederek kısık ateşte kavrulana kadar karıştıralım. Helva kıvamında olabilsin diye sürekli olarak karıştıralım. Helvanın rengi kahverengi olunca üzerine hazırladığımız şerbeti ilave edelim. Biraz karıştırdıktan sonra helvanın şerbeti çekmesi için dinlenmeye bırakılım. Şerbeti iyice çektikten sonra helvanın altını kapatalım. Görüntüdeki gibi bir kase streçle kaplanır ve içine helvayı kenarlarına yerleştirelim. Ortasına Maraş usulü dondurmayı koyalım ve üzerini iyice kapatacak şekilde irmiği yerleştirelim. Kaseyi servis tabağına ters çevirerek helvayı çıkartalım. Afiyet olsun…

Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi Videosu

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz