Elma Kaç Kalori ve Gün Gün Elma Diyeti

elma kaç kalori
elma kaç kalori

Elma Kaç Kalori

En Güzel Yemek Tarifleri olarak elmanın faydaları ve elma diyeti yapmak isteyenlere özel kalori ve diyet tarifi verdik. Eski çağlardan beri kullanılan ve oldukça besleyici bir yapıya sahip olan elma, bir çok hastalığın tedavisi ve lezzetli bir meyve olarak kullanılmaktadır. Yeşil ve kırmızı olarak ikiye ayrılan emla meyvesi düşük kalorili bir üründür. İçerisinde bulunan fenol maddesinden ötürü antioksidan etkisi yaratıp detoks kürleri ve daha bir çok karışımda kullanılmaktadır. Diyet listesi gibi çeşitli durumlar içerisine giren insanlar için ise daha çok kalori hesabı önemlidir. Elma kaç kalori gibi sorular soran insanlar için; ortalama bir elmanın 95 kalori olduğunu söyleyebiliriz.

Elmanın Besin Değerleri

Elma kaç kalori öğrendikten sonra, ortalama bi elmanın 100 gram olduğunu öğrenelim. Bu elmanın 50 kalori olduğu düşünürsek 13 gramında karbonhidrat enzimi bulunmaktadır. Bir porsiyon elma yemek isteyen kişi o gün elmadan toplamda 100 kalori almış olur. Elmanın besin değerleri içinde; 90 gram su, 10 gram meyve şekeri, 0.1 gram protein, 1.30 gram potasyum, 3 gram elma posası, 7 mg kalsiyum, 3 mg kükürt, 3 mg sodyum bulunur.

Elmanın Vitamin ve Mineralleri

Şeker oranı olarak yüksek dursa da C vitamini barındıran önemli besinlerden birisidir. Şeker hastalarının tüketmesi gereken meyvelerden biri olan kırmızı ve yeşil elma vücudun kan şekerini düzene sokar. Aynı durum içerisinde vücudun diğer vitamin ve minerallerini de dengeler. Elmanın vitamin ve mineralleri içerisinde; A vitamini, B1 vitamini, B6 vitamini, E vitamini, çinko ve iyot gibi ihtiyaç duyulan besin öğeleri bulunmaktadır. Elma kaç kalori bundan sonra daha da ilgili olacaktır.

Elmanın Faydaları Nelerdir

Güzel kokusu ve tadı ile meyveler arasında kendini belli eden bir besin olan elma vücut için bir çok meyve ve sebzeden daha yararlıdır. İçerisindeki antioksidanlar ile kendini mucize besinler bölümüne sokmaktadır. Türkiye sınırları içerisinde yaşayan her insan elmanın tadını öğrenmiştir. Dünyada 3. Sırada geldiğimiz bu meyve üretiminde diğer meyvelere oranla daha ucuza satılması her kesimden insanın tatmasını sağlamaktadır. Gülgiller ailesinden gelen bu meyve ağacının da faydasını vücuduna katmaktasdır. Elmanın faydaları içinden ilki beyin ve sinir sistemine iyi gelmesidir. Vücudumuz nörotksin adındaki doğal halde bulunan toksinlere maruz kaldığında vücutta değişiklikleri meydana getirir. Bunun temel sebebi direkt olarak sinir dokusuna zarar vermeleridir. Bu toksinlere herhangi bir şekilde dokunmuyorum ve ya almıyorum diye düşünmeniz normaldir. Fakat kemoterapi, radyoterapi, bir takım ilaçlar, gıda kimyasalları bazı tarım ilaçları ile kozmetik ürünler bu toksinleri vücudunuza almanızı sağlar. Nörotoksinler vücut içerisinde hangi sürede ne etkiler yaratacağı belli olmayan yapılardır. Belirti olarak sürekli baş ağrısı, işlevsel foksiyonlarda zayıflama, hafıza teklemesi ve halisünasyon olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu gibi zararlı yapıları vücutta barındırmamak için elma tüketilmelidir. Elma hücre yapısını koruyup, stresten ötürü oluşması muhtemel hasarları ortadan kaldırır.

Elmanın faydaları arasında bulunan diğer bir konuda kan şekerini dengelemesidir. Yapılan çalışmalar yeni olsa da elde edilen sonuçlar olumlu ve ümit vericidir. Elma içerisindeki kan şekeri düzenleyen madde antioksidanın diğer bir etkisi olup polifenol olarak salgılanmasıdır. Polifenollar vücut içerisine karbonhidrat alınması ile vücudun işlevini yavaşlatıp kan şekerini yemeğin arkasına düzenler ve yükselmesini önler. Bu durumun etki göstermesi için düzenli bir şekilde tüketilmesi ve yediklerinize dikkat edilmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da elmanın suyunu direkt olarak içmek vücudun kan şekerini yükseltip ters etki yaratmasıdır. Bunun için gün içerisinde elmayı çiğ bir şekilde bir tane olarak tüketmek gerekir.

Düzenli bir şekilde elma tüketmek kalp sağlığını da iyi gelmektedir. Elma içerisindeki bileşenler ile pıhtı ve plak oluşması engelleyip damar tıkanıklığını ortadan kaldırır. Bunun dışında sertleşme, hipertansyon ve strese bağlı olarak tahribatlar ortadan kalkar. Uzun süreli ağrıların azalması ve hastalık sürecinin kısalması gibi önemli durumlara sebep olmaktadır. Elmanın bu kadar etkili olmasında iki sebep bulunmaktadır. Bunların ilki antioksidan bakımından zengin olması, diğeri ise içerisinde bulunan besin liflerinin çok olmasıdır. Yapılan araştırmalara göre elmanın kansere karşı koruma görevi bulunmaktadır. İçerisindeki lifler kolon kanserine, yüksek oranda C vitamini barındırması gırtlak kanserine, antioksidan etkisi ile de mide ve akciğer kanserine engel olmaktadır. Araştırmaların sonunda dikkat edilmesi gerekilen durum ise hiçbir meyvenin tek başına önlem olarak bulunmaması fakat en etkili meyvenin elma olduğu da dile getirilmiştir. Bunun yanında elma içerisindeki diğer bileşenlerin de bir araya gelmesi kadınların akciğer kanserine yakalanmalarını %21 oranında düşürdüğü gözlenmiştir.

Elmanın faydaları arasında bulunan diğer bir durumda felç olma riskini en az seviyeye indirmesidir. Yapılan araştırmalara göre günde iki adet elma tüketmenin felç oranını düşürdüğü, bunun yanında taze sebze tüketmenin de %11 oranında azalttığı gözlenmiştir. Tüm bu araştırmaların bir araya gelmesi ile birlikte elma içerisinde bulunan antioksidan bileşenleri vücudun felç olmasına ilişkin bölgeleri ile etkileşime geçip kişinin daha sağlıklı bir hayat sürmesine yardım etmektedir. Elmanın diğer bir etkisi de astım hastaları içindir. Hamile dönemi içerisinde düzenli bir şekilde elma tüketen insanların çocukların astıma yakalanma oranı yarı yarıya düşmektedir. Aynı şekilde diğer kıtalarda yapılan birbirleri ile bağlantılı araştırmalarda elma tüketimi bronşit hastalığını azaltıp daha sağlıklı bir kemik yapısı olmasına yardım etmektir. Elmaya özgü bir bileşen olup kemik sağlığı koruyan bu yapılar ileriki yaşlarda kemik erimesi, kırılması gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır.

Elma Diyeti

  1. Gün Elma Diyeti

Sabah: Elma diyetinin ilk gününde güne bir su bardağı kadar yağsız süt, bir dilim az yağlı beyaz peynir, bir dilim kadar kepek ekmek ile başlıyoruz.

Öğle: Üç tane orta boy yeşil elma, soğan ve maydanozdan oluşan bir salata, bir tane haşlanmış yumurta

Akşam: Haşlanmış pirinç

  1. Gün Elma Diyeti

Sabah: Üç tane yeşil elma, bir avuç içi dolusu ceviz içi

Öğle: Bir tane elma, iki tatlı kaşığı kadar bal, bri avuç içi dolusu ceviz içi, az yağlı beyaz peynir

Akşam: Üç tane orta boy yeşil elma

  1. Gün Elma Diyeti

Sabah: Üç tane büyük rendelenmiş havuç, bir tane orta boy yeşil elma

Öğle: Bir kase pilav ve bir tane orta boy yeşil elma

Akşam: Domates ve fesleğen karışımı ile oluşan bir salata, herhangi bir az yağlı sebze yemeği, bir tane elma, iki dilim kadar az yağlı beyaz peynir

  1. Gün Elma Diyeti

Sabah: Bir bardak tuzsuz haşlanmış pirin, Üç tane orta boy yeşil elma

Öğle: Bir tane yumurta ile yapılmış omlet, bir tane orta boy yeşil elma, rendelenmiş havuç, bir porsiyon kavun, bir kase kadar az yağlı yoğurt

Akşam: 150 gram kadar haşlanmış ıspanak, bir tane fırınlanmış patates

  1. Gün Elma Diyeti

Sabah: Bir su bardağı kadar yağsız süt, bir dilim kadar az yağlı peynir, bir dilim kepek ekmeği

Öğle: Bir adet yumurta, bir tabak yulaf ezmesi, haşlanmış pancar

Akşam: Bir patlıcan güveç, Üç kaşık beyaz pirinç, elma jölesi

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz