Goji Berry Kullanımı Çayı Faydaları

Goji Berry Kullanımı Çayı Faydaları
Goji Berry Kullanımı Çayı Faydaları

Goji Berry Nedir?

Çin, Moğolistan ve Tibet’in yüksek yerleri olan Himalayalarda yetişen bu bitki ortalama 6000 yıldır kullanılmaktadır. Sağlık açısından bir çok şekilde değerlendirilip kullanılan bu ürün bizim ülkemizde kurt üzümü adıyla bilinmektedir. İçerisinde bulunan bileşenler sayesinde kuvvetli antioksidan özelliği gösteren Goji Berry Çin bölgesinde 2000 yıldır hastalara şifa vermektedir.

İlk önce hangi bölgenin bulduğuna dair bir çok söylem olsa da hala kesin bilgi bulunamamıştır. Tibet insanının yüzlerce yıllık tıbbi gereksinimi olan goji berry o zamanlardan bu çağlara kadar kolesterol tedavisinde ve kan basıncını düşürmek adına kullanılmaktadır. Bunun yanında karaciğerin bozukluklarının gidermek, gözdeki sorunları çözmek ve bağışıklık sistemini onarıp daha güçlü bir hale getirmek için kullanıldığı kayıtlarda bulunmaktadır. Goji Berry adıyla bilinen kurt üzümü ülkemizde de sedef hastalığı tedavisi, alerjiye karşıo koruma, karaciğer sorunlarını çözme ve şeker hastalığının tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Goji Berry bitkisi küçük ve yumuşak tanelerden meydana gelen, sulu ve tatlı bir meyvedir. Tüketildiği zaman yaban mersini ve kiraz arasında bir tat bırakıp hem kuru hem de yaş bir şekilde tüketilebilmektedir. Goji Berry’i ağacının her bir bölümünden yararlanılıp yapraklarından bitki çayı, sap bölgesinden de yağ üretilmektedir. Eski inanışlara göre ölümsüzlük bitkisi olarak adlandırılan Goji Berry hafızayı güçlendirme, kanser hücreleri ile savaşıp tümör oluşumunu engelleme, vücut içerisinde bulunan fazla yağlardan korunma, kalp ve böbrek sağlığında, karaciğer yağlanmasını önlemede, kas ve kemik gelişimini olumlu yönde etkilemede kullanılmaktadır. Goji Berry içerisinde bulunan bileşenler sayesinde bir çok kıtada ve ülkede mutluluk getiren isimler ile anılmaktadır.

Ülkemiz sınırları içerisinde bu bitkinin üretimi ile uğraşan bir takım insanlar bulunmaktadır. Bir çok toprağa uygun bi şekilde yetiştirilmesi mümkün olan Goji üzümü güneş ışığını ve bol suyu sevmektedir. İlk ekiminden sonra iki yaşına kadar herhangi bir meyve vermeyen kurt üzümü ağacı en güzel verimini de 4 yaşında vermektedir. Goji ağaçları sadece ekildiği gibi bırakılan türden bir ağaç değildir. Belirli budama kuralları olan bu ağaç doğru kesim ile verimli sonuçlar elde ettirmektedir. Şemsiye şeklinde budanması önerilen goji ağacı büyüdükçe dallarının aşağı sarkması sağlanır. Bu sayede güneş ışınlarını da rahatlıkla alıp toplamayı da kolaylaştırır.

goji berry faydaları
goji berry faydaları

Goji Berry Faydaları

 • Goji Berry Faydaları arasında bulunan ömrü uzattığı inanışı aslında bir nevi gerçektir. Bilimsel olarak açıklandığı zaman vücut içerisinde bulunan 10 trilyon hücrenin serbet radikaller tarafında saldırıya uğraması mümkündür. Bu radikallerin vücuttan uzaklaştırılması ve ya kaybedilen hücrelerin yenilenmesi açısında etkili bir ürün olan kurt üzümü kişiyi bu savaştan kurtarır ve yaşlanmasını geçiktirir. Yapılan araştırmalara göre içerisine bulunan polisakkaritler ve antioksidanlar sayesinde radikallerin verdiği zararı en az seviyeye indirerek vücudu yaşlanma etkilerine karşı korur.
 • Vücudun enerji ve dayanıklık seviyesini üst kademelere çıkartarak daha sağlıklı bir yaşam sunar. Hastalık döneminin arkasında oluşan bitkinlik dönemini kısa bir sürede atlatıp kişinin halsizlik problemlerinin de üstesinden gelir.
 • Goji içerisinde buluna bileşenler sayesinde insan bünyesinde bulunan hipofiz bezini etki altına alır. Büyüme hormonunun salgılanmasını arttırır. Kişiye genç ve güzel bir görünüm kazandırır. Bireyin uyku bozukluklarının giderilmesinde olumlu etkiler gösterir. Hafızayı güçlendirip, iyileşme süresini azaltır. Cinsel istikrarsızlık ve diri bir görüntü elde etmenizi sağlar.
 • Yapılan araştırmalara göre her 4 insanın birinde yüksek tansiyon sorunu yaşandığı gözlenmiştir. Yüksek tansiyonun temel içeriği de kan basıncı olmasından ötürü Goji Berry kullanılması önerilmektedir. Goji üzümü kan basıncının düşürüp kalp krizi ve felç gibi önemli sağlık problemlerini ortadan kaldırır.
 • Goji Üzümü içerisinde barındırdığı maddeler ile kanser önleyici etkiler oluşturup kişinin daha sağlıklı bir hayat yaşamasını sağlar. Polisakkarit ve antioksidan içeren bu madde kanser oluşumunu sırasında gerçekleşen genetik değişimleri ortadan kaldırır. Bazı bilim adamlarının araştırmalarına göre karaciğer kanseri üzerinde etkili sonuçlar doğurduğu gözlenmiştir.
 • Tibet insanının asırlardır kullandığı bir ürün olan Goji Berry ile kolesterol hastalığı yok denecek kadar az seyiyeye indirilmiştir. İçerisinde bulunan beta-sitosterol maddesi ile sağlıklı kolesterol seviyesi elde edilip daha kaliteli bir yaşam sunulmuştur. Aynı şekilde içerisindeki antioksidan maddeleri sayesinde damar duvarında plak ooluşumu da engellenmiş olunur. Önemli bir damar olan atar damarın sürekli olarak açık kalıp korumasını da yapmaktadır.
 • Çin halkının uzun bir süredir kullandığı goji üzümü diyabet hastalarının tedavisi için etkili bir yöntemdir. Polisakkarit yapısından ötürü kan şekerini ve insülini düzenli seviyelere sokup daha sağlıklı bir hayat bir sunmuştur. Barındırdığı betain maddesi ile diabet hastalarında sık bir şekilde görülen karaciğer yağlanmasını ve damar rahatsızlıklarını önlemektedir.
 • Goji Berry faydaları arasında bulunan cinsel güç arttırıcı ilaç olarak kullanılan bu bitki etkili bir yöntemdir. Asya halkının özellikle başvurduğu bu bitki cinsel arzuları ciddi oranda tetiklemektedir. Yapılan çalışmalara göre vücudun testosteron seviyesini arttırıp iki cins için de muazzam bir güç elde ettiği inanılmaktadır.
 • Asya halkının yaptığı araştırmalara göre obezite hastalığında kullanılması önerilen bitkisel bir ilaçtır. 100 kişilik bir grubu toplayıp sabah akşam düzenli bir şekilde Goji üzümü yedirilmesi ile olumlu sonuçlar çıkarıldığı gözlenmiştir. Bir çok insanın gözle görülür oranda kilo vermesi içerisindeki polisakkaritlerin işlevi sayesinde olduğu kanıtlanmıştır. Goji tüketen insanlarda alınan besinler yağ şeklinde depolanmayıp direkt olarak enerjiye dönüştürülüp yakılmaktadır.
 • Çin halkının geleneklerine göre baş ağrısı çekilmesi ve ya sürekli olarak sersemlik hissinin bulunması böbrek yetersiziliğinden kaynaklandığına inanılmaktadır. Goji bitkisi de bu düzeni ayarlayıp kişinin daha sağlıklı bir gün geçirmesinde yardım etmektedir.
 • Uyku bozuklukları ve iyi bir uyku için tüketilmesi gereken ürün Goji Berry İleri yaştaki bireylerde uygulanan bu yöntem kişilerin daha kaliteli ve düzenli bir uyku uyumalarını sağlamıştır.
 • Bir takım görme problemlerine iyi geldiğine inanılan goji üzümü çin halkının sık bir şekilde tükettiği meyvedir. Çin bilim adamları goji üzümü tüketen insanların karanlığa uyum süresinin daha çabuk olduğunu söyleyip az ışıklı ortamlarda daha net gördüklerini bulmuşlardır. Son zamanlarda bir hayli yaygın olan katarakt hastalığına da iyi geldiği söylenmiştir.
 • Goji üzümü kalp rahatsızlığı olan insanlar için etkili bir tedavi yöntemidir. Kan basıncını makul seviyelere taşıyıp damarların daha dayanıklı olmasında etkin rolleri bulunmaktadır.
 • Kolesterol ve yağ bazlı hastalıklar vücutta ciddi sağlık sorunları oluşturup ölümcül hastalıklara kadar götürdüğü bilinmektedir. Yapışkan olan yağlar kolay bir şekilde birikip damarları tıkayarak olumsuz sonuçlar da doğurabilmektedir. Kalp damar problemleri kişi birbirine bağlı rahatsızlıklardan inmeye kadar bir çok sorunu da beraberinde getirdiğinizde goji üzümü kullanılması önerilmektedir. Vücuttaki kan enzimlerinin arttrıp lipid peroksit oluşumunu önlemektedir.
 • Serbest radikaller aracılığı ile oluşan süperoksitlerin hastalık süresi içerisinde birey için olumsuz etkiler yaratıp daha kötü sonuçlar doğurduğu bilinmektedir. Goji de içerisinde bulunan bileşenler sayesinde bir takım enzimlerin çalışmasını sağlayıp süperoksitlerin varlığını en az seviyeye indirmektedir. Yaş ilerledikçe azalan bu enzimlere destek olup kişinin daha sağlıklı bir hayat sürmesinin sağlamaktadır.
 • Goji Berry Faydaları arasında bulunan bağışıklık yanıtı süresi önemli bir olaydır. Kişinin hasta olması dahilinde gerek doğal yollardan tedavi gerekse tıbbi müdahaleler ile tedavi edilmesi her zaman için olumlu sonuçlar vermemektedir. Kişinin bu durum içerisine girmesi bağışıklık yanıtının en az seviyeye indirilmesi ile alakalıdır. Goji de içerisinde bulunan bileşenler sayesinde bireyin yanıt süresinin onarıp en az seviyeye indirmektedir.

Goji Berry’nin Zararları

Sağlık açısından bir çok hastalığa iyi gelen bir ürün olan Goji Berry uygun koşullar dahilinde kullanılmadığı zaman birey için bir kabus haline gelmektedir. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi gojinin de fazlası kişide yan etkiye sebep olmaktadır.

Goji Berry’nin Zararları arasında bulunan warfarin etkileşimi önemli bir konudur. Warfarin kan inceltici yani kanın pıhtılaşmasını önleyen bir ilaç olup goji ile tüketildiği zaman yan etkilere yol açabilmektedir. Diğer yandan diyabet ilaçları kullanan insanlarında bu konu da bir hayli dikkat etmesi gerekmektedir. Diyabet ilaçları şeker hastası olan kişilerin kan şeker seviyelerini düzenlemektedir. Goji çileği içerisinde pankreastaki çalışmaları ve insülini arttıracak maddeler olduğu tespit edilmiştir. Aynı anda kullanıldığı zaman ise çeşitli yan etkiler meydana gelmektedir.

Goji üzümü tüketen insanların dikkat etmesi gereken diğer bir nokta ise hipertansiyondur. Fazla tüketilmesi dahilinde vücut kan basıncında değişiklikler meydana geliğ kişi için olumluz etkiler yaratabilmektedir. Bunun yanında polen alerjisi olan kişilerde goji tüketiminde dikkat etmelidir. Tüketildiği zaman hapşırık, kaşıntı, tıkanıklık ve göz yaşı gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Goji meyveleri içerisinde bulunan maddelerden ötürü kişi bu meyveyi akşam tüketir ise uykusuzluk problemi ile karşılaşabilmektedir.

Goji Berry Zararları arasında fazla tüketilmesi dahilinde kişinin enerji seviyesinde ciddi artışlara yol açıp hiperaktiflik ve huzur bozukluğuna yol açabilmektedir. Aynı durumdan ötürü kan akışını da arttırıp normal seviyelerden üste çıkarır bu da yaşı ilerlemiş olan insanları olumsuz etkileyebilmektedir. Goji meyvesi içerisinde bulunan yüksek miktarda selenyum gebe kadınlarda olumsuz etkilere yol açarak fetusun gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

goji berry kullanımı
goji berry kullanımı

Goji Berry Kullanımı

Goji üzümü son yıllarda bir hayli talep gören Asya kökenli bir meyvedir. Çin halkı tarafından pirinç yemeklerinde, çorbalarda ve çay yapımında kullanılmaktadır. Bazı kıtalarda taze bir şekilde tüketilen goji bazı bölgelerde de kuru üzüm şeklinde tüketilmektedir. Avrupa kökenli ülkelerde suyu ve taze meyvesi ağırlıklı bir şekilde tüketilen kurt üzümü ülkemizde kuru hali ile tercih edilmektedir. Goji Berry Kullanımı bölgelere göre farklılık göre göstermektedir. Ülkemizde kuru halde tüketilen kurt üzümünün kullanımı gün içerisinde bir avuç tüketerek gerçekleştirilir. Yetişmiş bir goji üzümünden gün içerisinde 20-30 gram kadar tüketmeniz bir çok hastalığın oluşmasının önüne geçmektedir. Etkili olması için ise düzenli bir şekilde kullanılması ve belirlenen gramın üzerine çıkılmaması gerekmektedir.

Kurt üzümü tükettikten sonra cam kavanozlarda ve ya vakumlu paketlerde saklanması önerilir. Herhangi bir hava akışına maruz kalmadığı sürece uzun süreler tüketilmesi mümkündür.

Goji Berry Çayı

Yapılan araştırmalara ve deneylere göre zayıflamak isteyen bir çok insanın başvurabileceği bir yol olan Goji Berry şimdiden kendini diyet listelerine ekletmiştir. İnsanların bu meyveyi tüketmesi hem sağlık açısından hem de zayıflamak adına etkili bir yöntemdir. Son zamanların yeni trendi haline gelen bu kurt üzümü sindirim sistemini düzene sokup dilediği kiloya varmasını sağlamaktadır. Tat olarak insanlara güzel gelen bu meyvenin tüketimi ve tedariki bir hayli kolay olduğu için çok fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Goji Berry Çayı İle zayıflanır mı diye düşünen kişilerin yazının devamını okuyarak fikir sahibi olmaları mümkündür.

goji berry çayı
goji berry çayı

Diyet listelerine eklenen bu meyvenin bir takım ürünler ile birleştirilerek içecek haline getirilmesi kişinin ideal kilolarına daha çabuk ulaşmasını sağlamaktadır. Goji Berry Çayı ve Limon Çayı bu listenin ilk ürünüdür. Öncelikle bir avuç kadar kuru goji üzümünü ve bir tane küçük ince kabuklu limonu bir tedarik ediyoruz. Bunun hemen arkasına su kaynatıp içerisine goji üzümlerini atıyoruz. Bir müddet içinde beklerken bir yandan da ince halkalar halinde limonu kesip kabuğu ile birlikte içerisine atıyoruz. Karışımın üzerini kapatıp 5 dakika kadar demlenmesi için süre tanıyoruz. Hazır olan goji berry ve limon çayını bir bardağa boşaltıp dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

Goji Berry Çayı ile nasıl zayıflanır diyen kişiler için ise ikinci tarifimiz olan Goji Berry-Limon Smoothie karışımının tarifini veriyoruz. Öncelikle çaydanlık içerisine iki su bardağı su koyup kaynatıyoruz. Kaynamış suyun içerisine bir avuç kadar kurt üzümünü atıp 20 dakika kadar dinlendiriyoruz. Bu sürenin sonunda gojileri içerisinde çıkarıp blendıra koyuyoruz. Kesme tahtası yardımı ile limonu ikiye ayırıp yarısının suyunu üzerine aktarıyoruz. Diğer yarısını da halka şeklinde doğrayıp blender içerisine atarak küçük parçalar haline gelecek şekilde karıştırıyoruz. Blendırdaki karışım ile suyu birleştiriyoruz. Gün içerisinde iki öğün şeklinde tüketmek üzere karışımı ikiye bölüp sabah ve akşam tüketiyoruz.

goji berry çayı kullanımı
goji berry çayı kullanımı

Goji Berry Çayı Kullanımı

Goji berry çayı kullanımı için diğer bir tarifimize göre de 10 adet goji berry tanesi alınır ve bir çay bardağının içine atılır. Üzerine kaynayan su dökülür ve demlenmesi için 10-15 dakika bardakta bekletilir. Sonra suyun içindeki kurt üzümü (goji berry) taneleri tek tek çıkartılır ve bir kabın içinde buzdolabına kaldırılır. Hazırladığımız çay sabah kahvaltıdan önce içilir. Buzdolabına koyduğumuz goji berry taneleri ise akşam yemekten önce aç karnına yenir. Bu durum hergün bu şekilde devam etmelidir.

Böylece zayıflamak için sağlıklı kilo vermek için günde ortalama 10-15 adet goji berry tanesi yenmelidir.

Son olarak vereceğimiz goji berry zayıflama çayı tarifimizi de aşağıdaki video dan izleyebilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse; 100 gram kurt üzümü blendırdan geçirilir ve üzerine 1 litre sıcak su dökülür. 10 gün boyunca günde 2 bardak aç karnına içilir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz