Hurma Yoğurt Diyeti

hurma yoğurt diyeti
hurma yoğurt diyeti

Hurma Diyeti

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte sahil ortamları ve buna uygun giyinmeler bir hayli fazla olacaktır. Peki siz ve vücudunuz yaz aylarının vermiş olduğu bu duruma hazır mısınız? Eğer cevabınız hayır ise ve 1 haftada 5 kilo vermek istiyorsanız hurma yoğurt diyeti yapmanızı öneriyoruz. Zayıflamak için hurma yoğurt diyeti ayrıntılarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Bedeninizde ki fazla kilolardan kurtulmak için gireceğiniz bu arayışlara güzel bri cevap olan hurma diyetini sizlerde deneyebilirsiniz. Sağlıklı bir durum içerisinde kilolarınızdan kurtulup göbeğinizi vermek için yapacağınız bu diyet listesi hem bedeninizi rahatlatmış olursunuz hem de mevcut halde bulunan fazla kilolarınızdan kurtulmuş olursunuz. Birbirinden farklı isimler ile yayılan bu diyet halk arasına ve ya sosyal medyada ; hurma su diyeti, hurma yoğurt diyeti ve ya hurma orucu isminde yayılmıştır. Olayın temeli sağlıklı bir şekilde kilo vermek olduğu için isminin çok fazla önemi bulunmamaktadır.

Hurma diyeti içerisinde ki temel besin olan hurma, bol lifli bir gıda olup laksatif etkileri barındırmaktadır. İçerisindeki demir ve potasyum mineralleri ile metabolizmanın hızlanmasını sağlayıp kilo vermenizde büyük önem arz etmektedir. Herhangi bir diyet ile uğraşmayıp hurmanın gücünü merak edenler için ise yemeklerden ortalama yarım saat öncesinde 4 tane tüketilmesi ile iştahın kapandığını sizlerde göreceksiniz. Okunan yorumlara göre hurma diyeti yapan kişiler bir haftalık diyet sonucunda 5 kiloya kadar verdiklerini ve bu süreçte çok fazla zorlanmadıklarını dile getirmektedir. Belirli sürelerde uygulanıp uygun sonuçlar alınması dahilinde devam edilmesi önerilir.

Hurma Su Diyeti

Her insan her diyeti yapacak diye bir kural yoktur. Kişinin bünyesine göre şekillenen bu diyetlerin bu kadar çok olmasının temel sebebi insanların birbirinden farklı olmasıdır. Vücut yapınız hurmayı ve yoğurdu aynı anda kaldırmıyor ise bunun yerine hurma su diyeti dediğimiz ya da diğer adı ile hurma orucu yapılabilmektedir. Diyet içerisinde bulunan kural ise öğlen vakti ve ya akşam yemeklerinin yerine sadece hurma ve su tüketmektir. Tam olarak bir diyet olmasa da yarım diyet şeklinde geçmesi mümkündür. Bu diyeti yaparken hurmaların sayısı gene 7 olarak belirlenip su içinde bekletilme ile başlanmalıdır. Zamanı geldiğinde ise sudan çıkarıp hurmaları yiyip bol su tüketerek diyeti tamamlayabilirsiniz.

Hurma su diyeti yaparken kişilerin dikkat etmesi gereken noktalardan biriis de işlenmiş gıdalar tüketmemeleridir. Unlu ürünler, şeker, tuz, beyaz ekmek gibi kilo yapıcı ürünlerin mutfak dolaplarından ve ya raflarından eksik olmasın sizin yarım diyetinize büyük katkı sağlayacaktır. Bu zararlı ürünler yerine tam tahılları besinler, bakliyat, yeşil sebze türleri, kırmızı et, tavuk eti, kefir ve benzeri ürünler ağırlıklı olarak tüketilmelidir.

Hurma Yoğurt Diyeti

hurma yoğurt diyeti nasıl yapılır
hurma yoğurt diyeti nasıl yapılır

Hurma ve yoğurt yiyerek yapılan hurma yoğurt diyeti hem lezzet bakımından hemde besleyici değerler bakımından aslında yapılabilecek en iyi diyet tariflerinden birisidir.

Bu diyette yediğimiz hurma ve yoğurdun yanında mutlaka günde 3 litre su tüketilmelidir. Başka hiç birşey yemenize içmenize gerek yoktur. Haftada 5 kilo vermek için hurma yoğurt diyeti yapabilirsiniz. Sağlıklı ve hızlı kilo vermek hurma yoğurt diyeti ile mümkündür. 1 hafta deneyin farkı göreceksiniz. 1 haftada 5 kilo verin.

Hurma diyetini yaparken su içmeyi ihmal etmeyin. Vücudunuz susuz kalmasın. Aksi halde diyet yapalım derken başka hastalıklara sebebiyet vermiş olabiliriz.

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyet içeriğinden bu kadar bahsetmişken hurma yoğurt diyeti nasıl yapılır diyenler için;

Sabah: 7 adet hurma-Bir kase yağsız yoğurt

Öğle: 7 adet hurma-Bir kase yoğurt

Akşam: 7 adet hurma-Bir kase yağsız yoğurt

 • Her gün toplamda 21 adet hurma tüketilir.
 • Her gün 3 adet yağsız yoğurt tüketilir.
 • Bir haftalık diyet listelerinde bir çok insanın kullanıp olumlu yönde sonuç alındığı görülmüştür.
 • Sadece yoğurt ve hurma üzerine kurulu bir programdır.
 • Yoğurdun kullanılmasını temel sebebi protein ve kalsiyum içermesidir.
 • Hurmanın kullanılmasının temel sebebi bol lifli yapısı bulunup bireyi tok tutacaktır.
 • Yoğurt ve hurma içerisindeki bileşenler bir araya gelip sindirim sistemini düzene sokacaktır.
 • Yoğurdun soğuk bir şekilde tüketilmesi önerilir.
 • Bir çok ünlü kişi de bu diyet listesine tabi tutulmuştur.

Hurmanın Faydaları

 • Bağırsak temizleyici ve ya kabızlık giderici ilacı olarak bilinen hurma içerisinde bulunan bileşenler sayesinde müshil gıda olarak adlandırılmaktadır.
 • Hurmanın faydaları arasında bulunan kemik sağlığını koruyucu etkisi önemli bir özelliktir. İçerisinde buluna vitamin ve mineraller ile kişinin üretemediği besinleri dışarıdan takviye olarak verir. Aynı zamanda tok tutma ve zayıflatma etkisi ile bir çok insanın diyet listesi içerisinde bulunmaktadır.
 • Anemi hastalarının özellikler tükettiği bir besin olan hurma demir eksikliği ve folik asit eksikliği gidermektedir. Bitkinlik problemlerini ortadan kaldıran ve enerji veren bir meyve türüdür.
 • Yazımızın temel konusu olan hurmanın diyet listelerindeki yeri yadsınamaz bir durumdur. Etkili besinler sayesinde gerek tek başına gerekse listelerdeki bir öğünü kapatan hurma önemli bir besin ürünüdür.
 • Alkol zehirlenmesi gibi durumlarda kullanılması önerilen besin hurmadır. Hızlı bir şekilde mideyi bağırsakları rahatlatıp erken ayılmanızı sağlar. Bunun yanında alkolün sabah ki etkilerini azaltmak adına bir gece önceden suya konulan hurmayı tüketmek oldukça etkili bir yöntemdir.
 • Söylenenlere göre kadınların doğumdan önce hurma tüketmesi doğum sancılarını büyük bir ölçüde azaltmaktadır. Aynı şekilde emziren kadınlarında hurma tüketmesi sütün artmasına büyük fayda sağlamaktadır.
 • Cinsen gücü arttırmak adına hurma ve keçi sütü kullanılmaktadır. Yapımı için ise gece boyunca keçi sütü içerisinde hurma bekletilip içerisine kakule tozu ve bal karıştırılarak tüketilir. Karışım sadece cinsel güce etki etmeyip rahatsızlıklara da beraberinde iyi gelmektedir.
 • Hurmanın faydaları arasında bulunan alerjik reaksiyonları giderme etkisi hurmaya has bir özelliktir. İçerisindeki organik kükürt sayesinde mevsim alerjileri ortadan kadırmaktadır.
 • Kulak uğultusu ve duyma problemi yaşayan kişilerin kullanması önerilir.

Hurma Diyeti ile Zayıflama

Yazımızda belirttiğimiz gibi hurma diyeti ile zayıflama mümkün bir durumdur. Her diyette olduğu gibi hurma diyetinde işlenmiş gıda ürünlerini hiçbir şekilde tüketmemek sizin için büyük fayda sağlayacaktır. Herhangi bir şekilde diyet yapmayan bir insanın sağlıklı beslenmek adına tüketmeyeği ürünler bulunmaktadır. Diyet yapan insanlarında bu konuya dikkat edip daha hassas davranmaları kişi için olumlu sonuçlar doğuracaktır. Hurma içerisinde bulunan mineraller metabolizma hızında büyük artışlara sebep olup zayıflamaya etki gösterebilir. İçerisindeki lif oranı da göz önüne alındığı zaman kişi için tokluk hissi oluşturup daha az yemesini sağlar. 150 gram bir hurma içerisinde 250 kalori bulunmaktadır. Yaş hurmalarda bu durum daha farklı olup aynı gramda 100 kalori barındırması ile bilinir. Bu durumda hurma diyeti ile zayıflamak mümkündür. Hurma diyeti yaparken yaş hurma tüketilmesinde fayda vardır. Kuru olanlarda şeker oranı daha yüksek olup glisemik endeksinizin olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz