Mide Bulantısına İyi Gelen Bitkiler Çaylar Nelerdir

mide bulantısına iyi gelen çaylar bitkiler nelerdir
mide bulantısına iyi gelen çaylar bitkiler nelerdir

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Mide bulantısı herkesin karşıya kaldığı sorunlar arasında yer almaktadır. Mide bulantısı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Mide bulantısının nedenleri arasında gıda zehirlenmesi bulunmaktadır. Gıda zehirlenmesi mide bulantısının yaygın belirtileri arasında yer almaktadır.

Mide bulantısı sebeplerinden bir diğeri de stres ve anksiyetedir. Stresli anlarda mide bulantısı ortaya çıkabilmektedir.

İlaçlara karşı vücudun mide bulantısı ile reaksiyon göstermesi de karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle ilaç kullanacağınız zaman prospektüslerini detaylı bir şekilde okumaya özen göstermelisiniz.

Ulaşım araçlarında mide bulantısı ortaya çıkabilmektedir. Araçların sallanması nedeniyle yol tutabilir ve mide bulantısı ortaya çıkabilmektedir.

Mide de bulunan enfeksiyonlar da kişilerin mide bulantısı sıkıntısı çekmesine neden olabilmektedir. Rota virüsü mide bulantısına neden olan virüsler arasında yer almaktadır. Helicobacter pylori bakteri mide bulantısına neden olan enfeksiyonlar arasında yer almaktadır. Parazidik enfeksiyonlar da mide bulantısına sebep olan enfeksiyonlar arasında önemli bir yere sahiptir.

Mide Bulantısına İyi Gelen Bitki Çayları

Mide bulantısının pek çok nedeni bulunmaktadır. Mide bulantısına neden olan sorunların başında alkol kullanımı, stres, araç tutması, hamilelik, vertigo, migren ve gıda zehirlenmesi gelmektedir. Öncelikle mide bulantısının nedenlerini keşfettikten sonra mide bulantısını ortadan kaldırabilmek için doğal yöntemlerden faydalanabilinmektedir.

mide bulantısı için çaylar
mide bulantısı için çaylar

Birçok bitçi çayı mide bulantısını ortadan kaldırarak rahatlamanızı sağlamaktadır. Bitki çayları mide hastalıkları arasında bulunan reflü, gastrit ve mide yanması sorunlarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Bitki çayları ile reflü rahatsızlığında mide asidini azaltırken, gastritte mukoza tabakasını güçlendirmektedir. Ancak mide bulantısı düzenli bir şekilde devam ediyorsa doktora başvurulması gerekmektedir. Geçici mide bulantısı için kullanılabilecek bitki çayları şunlardır:

Mide bulantısı için zencefil çayı

Zencefil çayı antioksidan özelliği ile midede bulunan bakteri ve mikropların yok edilmesini sağlar. Bakteri ve mikropların neden olduğu mide bulantısını önleyen zencefil çayı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Zencefil çayının hazırlanışı;

 • Bir su bardağı sıcak su
 • 15 gram zencefil

Sıcak suyun içerisine zencefili ekleyerek 5 dakika kaynatmanız yetmektedir. Kaynama işlemi sonlandıktan sonra zencefil çayını demlemeye bırakın. Demlenen zencefil çayını her öğünden sonra bir bardak tüketmeniz mide bulantılarının önüne geçecektir.

Mide bulantısına iyi gelen: Nane Çayı

Ferahlatıcı etkisi sayesinde nane çayı mide bulantısı neticesinde oluşan kusma sorunlarının önüne geçmektedir. Nane çayının mikrop öldürücü özelliği sayesinde midede oluşan mikropları yok etmektedir. Nane çayının hazırlanışı;

 • Bir su bardağı sıcak su
 • 10 adet nane

Sıcak suyun içerisine naneleri atın ve kaynatın. Kaynama sona erdikten sonra demlemeye bıraktığınız nane çayını demlendikten sonra süzerek her sabah bir bardak içmeniz halinde mide bulantısı sorunları ortadan kalkacaktır.

Papatya Çayı

Papatya bitkisinin çiçeklerinde bulunan etken maddeler bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren papatya çayı midede oluşan mikropların önüne geçerek mikrop nedeniyle oluşan mide bulantılarını ortadan kaldırmaktadır. Papatya çayının hazırlanışı;

 • Bir litre sıcak su
 • 15 adet papatya çiçeği

Sıcak suyun içerisine papatya çiçeklerini atarak kaynatmaya başlayın. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra 5 dakika demlenen papatya çayı süzüldükten sonra her öğünden sonra bir bardak papatya çayı tüketerek mide bulantısı problemleri ortadan kaldırılabilmektedir.

Adaçayı

Adaçayının mikropları öldürme etkisi bulunmaktadır. Adaçayı bitkisinin içerisinde bulunan reçine ve taneler sayesinde midede oluşan mikroplar ortadan kaldırılırken mide bulantısı da ortadan kaldırılmaktadır. Mide asidini düzenleyen adaçayı mide problemleri için çok tercih edilen bitki çayları arasında yer almaktadır. Adaçayının hazırlanışı;

 • Bir litre kaynar su
 • 5 adet kurutulmuş adaçayı bitkisi

Sıcak suyun içerisine kurutulmuş adaçayı bitkisin ekleyerek kaynatın. Kaynama neticesinde adaçayının demlenmesini bekleyin. Demlenen adaçayını günde 2 defa sabah ve akşam tüketerek mide bulantılarını sonlandırabilirsiniz.

Anason Çayı

Anason mide bulantısı ve kusma için önemli bitki çaylarından biridir. Anasonun rahatlatıcı etkisi mide de oluşan bulantı ve kusma problemlerini ortadan kaldırmaktadır. Anason çayının hazırlanışı;

 • Yarım fincan sıcak su
 • Çeyrek çay kaşığı anason

Sıcak suyun içerisine anasonu atarak demlemeye bırakın. 5 dakika kadar demlendikten sonra karışımı süzerek gün boyunca tüketebilir ve mide bulantısı sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

Tarçın Çayı

Tarçın mide bulantısı önlemek için kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Muhteşem kokusu ile midenizi rahatlatacak olan tarçın çayının hazırlanışı;

 • Bir fincan kaynamış su
 • Yarım çay kaşığı toz tarçın

Sıcak suyun içerisine tarçını ekleyin ve demlemeye başlayın. Ardından demlenen tarçın çayını süzgeçten geçirerek içmeye başlayabilirsiniz.

Karanfil Çayı

Karanfil çayı içimi kolay ve mide bulantısıyla mücadele eden önemli bitki çaylarından biridir. Karanfil çayının hazırlanışı;

 • 1 çay kaşığı toz karanfil
 • Bir bardak sıcak su

Sıcak suyun içerisine toz karanfili ekleyin ve demlemeye başlayın. Karanfil çayını lezzetlendirmek için içerisine bal katabilirsiniz. Mide bulantısını ortadan karanfil çayı lezzetli bir içecek olacaktır.

Rezene Çayı

Rezene çayı mide bulantısını önlemede ve mide bulantısının neden olduğu kusma problemlerini ortadan kaldırmak için tercih edilmektedir. Rezene çayının hazırlanışı;

 • 1 çay kaşığı rezene tohumu
 • Bir bardak sıcak su

Bir bardak sıcak suyun içerisine kırdığınız rezene tohumlarını ekleyerek demleyin. Ardından demlemiş olduğunuz rezene çayına bir çay kaşığı bal ile tatlandırarak lezzetlendirebilirsiniz. Rezene çayını mide bulantısını geçirmek için tüketebilirsiniz.

Mide Bulantısına İyi Gelen Bitkiler

Mide bulantısını önlemek için doğru besinler tüketmek çok önemlidir. Mutfakta yer alan basit bitkiler sayesinde mide bulantılarının önüne geçilebilmektedir.

Mide bulantısını önlemeye yönelik doğal bitkileri tüketerek mide bulantısı sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz. Mide bulantısına iyi gelen bitkiler şunlardır:

Kızılcık Suyu

Mide bulantısı sorunu yaşayanların bol bol sıvı tüketmesi çok önemlidir. Kızılcık suyu hem sıvı alımına katkıda bulunurken sindirimi de kolaylaştırmaktadır. Mide bulantısını önlemeye yarayan kızılcık suyu çok tercih edilen içecekler arasında yer almaktadır.

Limon Suyu

Limon mideyi rahatlatmaya yarayan önemli besinler arasında yer almaktadır. Bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı balı karıştırarak midenizi rahatlatabilir ve mide bulantısının önüne geçebilirsiniz.

Misket Limonu Suyu

Mide bulantısını anında geçirme özelliği bulunana misket limonu kısa süre içerisinde bulantı sorunlarını ortadan kaldırmaktadır.

Bir fincan suyun içerisinde yarım çay kaşığı şeker ve 10 damla misket limonunu ekleyerek karıştırmanız yeterlidir.

Karışıma çay kaşığını ucuyla karbonat ekleyerek içime hazır hale getirebilir ve misket limonunun mide bulantısını ortadan kaldıran etkilerini görebilirsiniz.

Soğan

Soğan iyi bir antioksidandır. Bağışıklığı güçlendirme özelliğine sahip olan soğan mide bulantısını da ortadan kaldırmaktadır.

Bir çay kaşığı soğan suyunun içerisine bir çay kaşığı toz zencefil ekleyip karıştırarak tüketmeniz mide bulantısını ortadan kaldırmaktadır.

Muz

Muz mide bulantısına iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadır. Hem hafif hem sindirim kolay hem de potasyum açısından oldukça zengin olan muz midenizi rahatlatarak mide bulantısı sorunlarının önüne geçmektedir.

Karpuz

Karpuz su içeren bir meyve olması nedeniyle vücudun kaybettiği suyu geri kazandırmaktadır. Mide bulantısı sonucu kusma sorunu ile karşı karşıya kalanlar vücudun kaybettiği suyu karpuz ile tekrar kazanır ve karpuzun mide bulantısını önleme etkisinden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda incir de oldukça önemli mide bulantısı önleyici bitkiler grubu arasında yer almaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz