Reflüye Ne İyi Gelir

reflüye ne iyi gelir
reflüye ne iyi gelir

Birçoğumuz yediğimiz yemeklerin ardından hazımsızlık, midede ekşime ve yemek borusunda yanma gibi şikayetlerden yakınırız. Yemek borusuna yemek ve mide asidi gelmesiyle belirgin hale gelen ve bizleri rahatsız eden bu sağlık problemi, bazı insanlarda geçici bir süre görüldükten sonra kendiliğinden geçmektedir.

Bazı insanlarda ise rahatsızlık hissi veren, sık sık yaşanan ve şiddetli ağrı hissedilen ciddi bir sağlık problemi haline gelebilir. İnsanı bir hayli rahatsız eden bu sağlık problemine tıp literatüründe ‘gastroözofageal reflü’ adı verildi. Bu sağlık problemi toplum içerisindeki insanların yaklaşık yüzde 15 ila 20’lik diliminde görülmektedir. En sık karşılaşıldığı yaş aralığı ise 30-40 yaş aralığıdır. Bu da ‘Reflü neden olur, reflüye ne iyi gelir?’ gibi soruların sıkça araştırılmasına yol açmaktadır. Reflü rahatsızlığına kadınlarda daha fazla rastlansa da erkeklerde yemek borusuna ciddi hasar verme riski daha fazladır. Reflü rahatsızlığı özellikle yaşlılarda ve çocuklarda ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Reflü Nedir?

Birçok kişi internete girerek ‘Reflü nedir?’ yazdıktan sonra araştırma yapmaya başladığında genellikle tıbbi tanımlarla karşılaşmaktadır. Kısaca mide asidinin yemek borusuna geri kaçması sonucu ortaya çıkan sağlık problemine reflü denilmektedir. Reflü rahatsızlığından dolayı hastaneye başvuran hastaların bir çoğu ise göğüs kafesinin arka kısmında bir yanma olduğundan yakınırlar. Reflü rahatsızlığı sadece yemek borusunda yanmaya değil, yenilen besinlerin veya acı bir suyun ağza gelmesine de neden olabilir. Reflü genellikle yemeklerin ardından insana rahatsızlık veren bir sağlık problemidir.

Reflü Neden Olur?

Gastroözofageal reflü rahatsızlığının temel sebebi fazla miktardaki mide asidik içeriğiyle yemek borusunun uzun süre temas etmesidir. Bu temas neticesinde yemek borusu zamanla hasar görerek hastada yanma hissine neden olur. Yemek borusunun alt ucunda bulunan ve tıp literatüründe alt özofagus sfinkteri olarak adlandırılan kasların meydana getirdiği kapağa benzeyen bir yapı mevcuttur. Bu yapının görevi midedeki asidin yemek borusunun içine kaçmasını engelleyerek bu asidin midede kalmasını sağlamaktır. Sfinkter olarak adlandırılan bu kapak sık aralıklarla gevşerse mide asidi yemek borusuna kaçar ki bu olay, ‘Reflü neden olur?’ sorusunun tam yanıtıdır.

Ayrıca iş ve yaşam koşullarının stresli olması da reflünün önemli nedenleri arasında gösterilmektedir.

Modern şehir hayatıyla birlikte beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve geleneksel beslenme tarzının terk edilmesi, öğün saatlerinin günlük değişmesi, ev yemeklerindense hazır yemeklerin ve fast-food tarzı besinlerin tercih edilmesi de reflüyü tetikleyen önemli nedenlerdir.

İçeriğinde kafein barındıran çay ve kahve tüketimi, gazlı içeceklerin içilmesi ve sigara tüketilmesi de reflünün en önemli nedenleri arasındadır.

Reflüye neden olan diğer faktörler ise;

Karın içerisindeki basıncın artması

Çağımızın hastalığı olarak gösterilen obezite

Genetik yatkınlık

Hamilelik süreci

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Her hastalık gibi reflü rahatsızlığı da belirli belirtilerle kendisini belli eder. Bu nedenle kendisinde reflü olduğunu düşünenler internetten ‘Reflü belirtileri nelerdir?’ sorusu üzerine ciddi araştırmalar yapmaktadırlar. Reflü rahatsızlığında görülebilecek tüm belirtileri sizler için bir araya getirdik.

Reflü rahatsızlığında görülen belirtiler şöyle sıralanabilir;

Reflü rahatsızlığındaki en belirgin belirti göğüs bölgesinden yukarıya doğru yayılan bir yanma hissidir. Reflünün neden olduğu bu yanma genellikle mide, boyun ya da boğaz bölgesinde hissedilmektedir. Bu yanma hissi çoğu zaman tüketilen besinlerden dolayı şiddetlenebilir. Bu nedenle turşu, çikolata, acı, baharatlı ve ekşi gıdaları reflü rahatsızlığı olanlar ya da reflü rahatsızlığından şüphelenenler kesinlikle yememelidir.

Reflünün görülen en belirgin belirtilerinden biriside bulantı hissi olmasa da midedeki sıvının istemsiz olarak ağza kadar gelmesidir. Reflünün bu özelliği kusmadan ayırt edilmesini sağlar.

İnatçı gıcık öksürüğü

Sesin kısılması

Larenjit ve farenjit gibi bir türlü iyileşmeyen boğaz enfeksiyonları

Ses tellerinde polip ya da nodül oluşması

Astım rahatsızlığının tedaviye iyi yanıt vermemesi

Boğaz temizliğine çok sık gereksinim duyulması

Boğaz bölgesinde oluşan dolgunluk hissi

Uyurken soluğun kısa süreli durması

Zatürrenin yani pnömoninin tekrarlaması

Reflü hastalarının bazılarında göğüs o kadar şiddetli ağrır ki kalp ağrısından ayırt edilmesi imkansızdır. Bu tür şiddetli göğüs ağrılarında öncelik kalbe verilmeli, kalpte bir sıkıntı yoksa reflüden şüphelenilmelidir.

Çocuklarda ise reflü rahatsızlığının en önemli belirtisi basit kusmalardır. Ancak süt çocuklarında bu kusmalar ani çocuk ölümlerine neden olabilmektedir.

Çocukluk döneminde görülen astımın reflü rahatsızlığından kaynaklanma olasılığı üçte bir gibi ciddi bir düzeydir.

Reflü Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Reflü rahatsızlığı vücutta bazı hastalıkları tetikleyerek ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. ‘Reflü hangi hastalıklara neden olur?’ birlikte inceleyelim.

Çocukların büyümesini ve gelişmesini geriletmektedir.

Farenjit, larenjit, astım ve bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarını tetiklemektedir.

Mide sıvısının akciğere kaçmasına neden olarak zatürreye yol açar.

Yemek borusu iltihabı yani özofajit nedenidir.

Midenin bir kısmını daraltır. Buna peptik darlığı adı verilmektedir.

Anemi nedenidir.

Sindirim kanalında kanamalara yol açar.

Kanser gibi ölümcül rahatsızlıklara neden olabilir. Özellikle özofagus kanser riskini oldukça yükseltmektedir. Çünkü reflü rahatsızlığında yemek borusuyla temas eden mide içeriği yemek borusunu sürekli tahriş etmektedir.

Uyurken mide içeriği solunum yoluna kaçarsa ani uyanmalara neden olur.

Reflüye Ne İyi Gelir?

Beslenirken reflü yakınmalarını azaltan besinleri tüketmeye dikkat etmek gerekir. Ayrıca yiyeceklerin rahat bir şekilde geri kaçmaması için midenin çok fazla doldurulmaması gerekir. Bu nedenle tabaklardaki porsiyonların küçük olmasında yüksek fayda vardır.

Yemeğin yenilmesinin ardından hemen yatar pozisyona geçmemek gerekir. Uzmanlar, yemek yenildikten sonra yatar pozisyon almak için en az iki saat beklenmesini tavsiye ediyorlar. Yemek yendikten hemen sonra yatar pozisyona geçilmesi mideyle yemek borusu arasındaki açının kaybolmasına neden olmaktadır.

Reflü rahatsızlığı olanların her lokmayı çok uzun çiğnemesi gerekir. Yine yemek yenirken ayaküstü yerine oturarak yemek tercih edilmelidir.

Uyurken baş mide seviyesinden yüksekte tutulursa mide sıvısının geriye kaçması engellenir. Bunun için yatılan yastığın yüksekliğinin 30 cm olması yeterlidir.

Reflü rahatsızlığı olan aşırı kilolu insanların şikayetleri sıklaştığı gibi daha da şiddetlenmektedir. Bundan dolayı da reflü hastalarının ideal kiloda olmaları veya ideal kiloya gelmek için mutlaka kilo vermeleri gerekir.

Reflü hastalarının gün içerisinde sık aralıklarla bol su tüketmeyi ihmal etmemesi gerekir. Ancak suyu içerken birden değil de yudumlayarak içmeyi tercih etmek gerekir.

Reflü hastaları kesinlikle hareketsiz bir yaşam tarzını benimsememelidir. Özellikle akşam yemeğinden sonra 15-20 dakika kadar yapılan kısa yürüyüşlerin şikayetleri azalttığı uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

İçeriğinde bol miktarda lif barındıran gıdaların tüketilmesi, papatya çayı, kantaron yağı, peynir, brokoli, fasulye, havuç, muz ve elma reflü rahatsızlığında şikayetleri azaltan besinler arasındadır.

Reflü rahatsızlığı olanların kesinlikle sigara içmemesi gerekir. Ayrıca soğan, sarımsak, çikolata, gazlı içecekler, kahve, baharatlar, salça, alkol, domates, yağda kızartılan gıdalar ve tat içeriği ekşi olan besinler reflü rahatsızlığında şikayetlerin artmasına neden olan besinler arasındadır.

Reflüye Doğal Bitkisel Çözümler

Bitkilerin ve bu bitkilerden yapılan çayların derman olmadığı hastalık neredeyse yoktur. Bu durumda reflüye doğal bitkisel çözümler, çaylar konusunu reflü hastalarının aklına getirmektedir. Gelin reflüye iyi gelen doğal bitkisel çözümlere ve çaylara birlikte bir göz atalım.

Papatya, zerdeçal, hatmi çiçeği, brokoli, meyan kökü, lahana, havuç, kereviz, kantaron yağı ve doktor onayı alınması suretiyle kaygan karaağaç reflüye iyi gelen bitkiler arasında sayılmaktadır.

Reflüye iyi gelen çaylar;

reflüye iyi gelen bitki çayları
reflüye iyi gelen bitki çayları

Papatya Çayı: Ocakta kaynatılan suyun içerisine aktardan satın alınabilecek kurutulmuş papatyalar atılır. 3-4 dakika kadar demlenmesi beklenir. Daha sonra çiçek kısımlarından kurtulmak için bir süzgeç aracılığıyla süzüldükten sonra içilir.

Karaağaç Çayı: 2 bardak sıcak suyun içerisine iki yemek kaşığı kadar karaağaç kabuğunun tozu ilave edilir. Yoğun bir kıvam alana kadar karıştırılmaya devam edilir. 2-3 dakika kadar demlenmesi beklendikten sonra içilir. Karaağaç çayını yemeklerin ardından günde 3 defayı geçmemek koşuluyla içebilirsiniz. Bu çayı tüketmek için öncelikle doktorunuzdan onay almayı sakın unutmayın.

Rezene Çayı: 1,5 su bardağı kadar su çaydanlıkta kaynatıldıktan sonra bir tatlı kaşığı rezene baharatı ilave edilerek kısık ateşte kaynatılmaya devam edilir. Rezenenin aromasının tümü suyla karıştıktan sonra ocağın altı kapatılır ve 2-3 dakika kadar demlenmesi beklenir. Rezene çayını birkaç dilim limon ya da kaynarken zencefil ilave ederek içebilirsiniz.

Hatmi Çiçeği Çayı: Kaynatılmış olan bir litre suya bir tutam kurutulmuş hatmi çiçeği yaprağı ilave edilir. 6-7 dakika kadar demlenmesi beklenir. Hatmi çiçeği çayı karanfil ya da tarçın ilave edilerek de içilebilir.

Reflüye Evde Ne İyi Gelir?

Reflü rahatsızlığının neden olduğu şikayetleri azaltmak için evde uygulanabilecek yöntemlerde vardır. Bu yöntemleri öğrenmek için ‘Reflüye evde ne iyi gelir?’ sorusunu araştırmak gerekir. Bizler sizler için araştırarak reflüye evde iyi gelebilecek en iyi yöntemleri tespit ettik.

reflü nasıl geçer evde
reflü nasıl geçer evde

İşte o yöntemler;

İki marul yaprağı ile soyulan 4 havucun suyu blender’da çıkarılır ve blender’a bir bardak su ilave edilerek 5 dakika karıştırıldıktan sonra süzülür. Elde edilen su, sabahları aç karnına içilir.

Bir litre su kaynatıldıktan sonra içerisine 15 gram kadar kurutulmuş fesleğen ilave edilir. Bir süre beklendikten sonra her yemeğin ardından bir bardağı geçmeyecek şekilde günde 3 defa içilir.

Kaynar haldeki bir kap suya pelinotu ilave edildikten sonra üzeri kapatılarak sabahları kahvaltı yapmadan içilir.

Bir yumurtanın akı iki çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırıldıktan sonra gün içerisinde birkaç defa içilebilir.

15 gram adaçayı ile 30 gram limonotu karıştırıldıktan sonra elde edilen karışımdan bir bardak sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı ilave edilerek yemeğin ardından içilir.

Birkaç adet hurma bir miktar suyun içerisinde kaynatıldıktan sonra elde edilen su içilir.

Tükürük seviyesini artırarak mide asidini dengelemek için evde sakız çiğnenebilir.

Mideyi güçlendirmek için kaynayan suyun içerisine zencefil ilave ederek içebilirsiniz. Zencefil, eskilerden beri etkili mide güçlendiricisi olarak bilinmektedir.

Reflü şikayetlerini azaltmak için bir çay kaşığı hardalı sade veya bir dilim ekmeğe sürerek tüketebilirsiniz.

Kahvaltı yaparken süt ya da yoğurtla yulaf ezmesini karıştırıp yiyebilirsiniz.

İster yemeğin öncesinde, ister sonrasında bir adet muz yiyebilirsiniz. Kilo kontrolü yapıyorsanız öncesinde yemeniz tavsiye edilir.

Mide asit seviyesinin dengelenmesine yardımcı olan karbonatı sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı ilave ederek yavaşça tüketebilirsiniz.

Reflüye karşı etkili bir mücadele veren kavun yiyebilirsiniz.

Bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı elma sirkesi ilave ederek karıştırdıktan sonra içebilirsiniz.

Yanma hissini dindiren ve sindirim sürecine çok iyi gelen rezene çayı tüketebilirsiniz.

Maydanozu ister taze, ister yemeklerin içerisine ilave ederek tüketebilirsiniz.

Besinlerin rahat ve iyi sindirilmesinde önemli bir yardımcı olan elmayı tüketebilirsiniz.

Çok fazla yemek yiyerek sofradan aşırı tok kalkmak veya ağır yemekler yemek mideyi rahatsız eder. Böyle durumlarda mideyi rahatlatmak için ananas tüketebilirsiniz.

Patates soyulduktan ve rendelendikten sonra meyve sıkacağında suyu çıkartılır. Bu suyun bir kaşık yardımıyla içilmesi reflü şikayetlerine çok iyi gelmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz