Şekerin Zararları

şekerin zararları
şekerin zararları

Şekerin Zararları Nelerdir

Şekerin geçmişten günümüze kadar varlığını korumuş olan en etkili besin silahlarından birisidir. Yapısında bulunan karbonhidrat ihtiva edici bileşenlerinden ötürü patates, muz ve ekmek gibi bir çok şekerin ana maddesidir.

Bunun dışında bal, bisküvi, çikolata gibi ürünlerin de oluşmasını sağlamaktadır. Her besinin glisemik indeksi mevcuttur. Yapılan ölçümlere göre gıda içerisinde ne kadar çok şeker var ise o kadar yüksek glisemik indeksi fazla çıkar.

Saf şekerin glisemik indeksi 100’dür. Besinler herhangi bir işlemden geçtikten sonran değer olarak 100’e yaklaşarak kendini saflaştırır. Buna örnek olarak alınabilecek ürün patatestir. Bir patatesin haşlanması sonucunda glisemik indeksi 85’e varmaktadır. Bu da tüketilen patatesten %85 oranında şeker alınmış olması demektir.

Şekerin zararları sayılmakla bitmeyecek derecede çoktur. Besinlerin arasında çok önemli bir yer tutup ciddi tehlikeler oluşturabilmektedir. Uzun vadede tüketilen şekerin safra kanalı kanseri ve akciğer kanserine yol açtığı kesinleştirilmiştir. Bunun yanında vücutta kanser hücresi bulunması dahilinde o hücreleri besleyip daha çok oluşmasını sağlamaktadır. Damarların sertleşmesi ve dolaşım sisteminin bozulması da şekerin zararları arasındadır. Kalp krizi riskini ciddi seviyelere taşımaktadır.

Depresyon ve ya aksiyete bozukluklarına yol açıp, hafif aptallık hissi yaratmaktadır. Zihinde belirli şeylerin netleşmemesi ve kısa süreli hafıza kayıplarının oluşması, alzheimer hastalığının başlangıcı da dolaylı yoldan şeker alımı ile gerçekleşmektedir. Çok fazla karbonhidrat tüketimi demek bireyin şeker almasını da yol açacağı için kişiyi bir hayli zor durumlara sürükleyecektir. Diyabetin baş sorumlusu şekerdir. Durup duruuken bayılmanız ve ya başınızın dönmesi, aşırı derece kilo almanız ve kilo vermenizin zor bir hal alması, çok yemek yediğiniz halde herhangi bir şekilde besin tükettiğinizi düşünmemeniz de şekerin zararları arasındadır. Çok fazla tatlı tüketen insanlar ani felç geçirebilmektedirler. Damar tıkanıklığı ve sinir sistemlerinin tahrip olması, kangren riskinin yüksek olması, kemik erimesi, böbrek yetmezliği, çocukların büyüme hormonlarının yeterli derecede salgılanmaması, konsantrasyon eksikliği ve diş çürümesi de buna bağlı olarak gerçekleşmektedir. Şeker tüketimi fazla olan insanlarda migren hastalığı sık bir şekilde kendini gösterir. Hiç beklemediğiniz bir anda başınız da şiddetli ağrılar oluşur. Vücudunuzun savunma sistemi zayıflar ve kış aylarında gribe yakalanma oranınızın artar.

Şeker Tüketiminin Yan Etkileri

Yemek yemeyi çok seven bir insan olabilirsiniz. Yediğiniz yemeklerden sonra egzersizlerinizi de düzgün bir şekilde yapmanız hayatınızı daha kaliteli bir şekilde yaşamanızı sağlayacaktır. Fakat bu durum her besini rahatlıkla tüketeceğiniz anlamına gelmiyor. Yemeklerin içerisinde aşırı derece şeker kullanmanız ve ya dolaylı yollarda bunu vücudunuza almanız sizi olumsuz şekilde etkileyecektir. Şeker tüketiminin yan etkileri oldukça fazladır. Bunun en can alıcı kısmı kendini ilk gösteren kilo durumudur. Bir çok insan kilo aldığını düşündüğü halde buna herhangi bir çözüm getirmez. Bu durumu akışına bırakır ve hayatına devam eder. Sizler sağlığınızı düşünüyor iseniz bu konuda kendinize çeki düzen vermelisiniz. Fazladan 400 kalori alacağınız bir besin olan şekeri hayatınızdan çıkararak daha kaliteli bir şekilde beslenebilirsiniz. Şekerin önemli zararları arasında bulunan bir takım etkiler var olmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

Şekerin Kalbe Zararları

Fazladan şeker tüketen insanlar diğer insanlara göre kalbini daha çok yorar ve kalp hastalıklarına daha kolay bir şekilde yakalanabilir. Şekerin kalbe etkisi bir hayli önemli bir durumdur. Vücudunuzun kan pompalayan ve sizi hayatta tutan organı yorarak kendinizi de yormuş oluyorsunuz. Şekerin temel sorunu kalp krizi riskini ve kötü kolesterolü aktif hali getirerek size kalitesiz ve sorunlu bir yaşam sunarak karşınıza çıkartır. Bu tip problemler ile karşılaşmamak için sizlerde şekeri hayatınızdan çıkartabilirsiniz.

Şeker Kilo Aldırır mı

Günümüzün en tehlikeli sorunlarından biri de obezitedir. Şeker kilo aldırır mı sorusuna göz atalım. Vücudunuzun belirli yerlerinde yağların birikmesi ile artık hareket edemeyecek hale geldiğiniz bu hastalığın en tehlikeli yanı da organların yağlanması ve iyi bir şekilde çalışmamasıdır. Bunun temel sebebi arasında fruktoz yüklü besinlerin tüketilmesi bulunmaktadır. Fruktozun aşırı bir şekilde alınması yağların büyümesine yol açmaktadır. Normal insanlarda ise şekerin kilo almaya etkisi oldukça önemlidir. Bel bölgesinde oluşan yağlanmaların ilerde kalp hastalığı ve diyabet riskinizi oluşturması yüksektir. Bunun yanında uygun zamanlarda tüketilmeyen şeker kilo alımını sağladığı gibi açlık hissinizi de uyararak daha çok yemenizi sağlamaktadır.

Şeker sessiz bir katildir. Oluşturduğu hastalıkları kişiye pek fark ettirmez. Gizli gizli bünyede biriktirir ve bir anda kendini gösterip olumsuz etkilere de yol açar. Vücut bunu önceden göremediği için hastalıklara karşı pek bir tepki oluşturmaz. Dışarı yansımaya başladıktan sonra da kişi için olumsuzluklar meydana getirir.

Şeker ve Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi sizi hastalıklara karşı koruyan vücudunuzun savunma mekanizmasıdır. Bu mekanizmanın bozulması sonucunda birey en küçük hastalıkta dahi kendini kötü hisseder ve yenik düşer. Sizlerde bağışıklık sistemini yüksek tutmak için şekeri hayatınızından çıkarın. Bakterilere, virüslere karşı savaşmak için verdiğiniz bu mücadelede başarılı olmak adına olumlu sonuçlar almak için bu konuya bir hayli dikkat etmelisiniz. Şeker ve bağışıklık sistemi birbirine bağlı yapılardır. Birinin yüksek olması diğerinin düşük olmasına bağlıdır. Çok şeker tüketmeniz dahilinde bağışıklık sisteminizin ancak yarısını kullandığınızı gösterir.

Şeker ve Alkol

Yapılan araştırmalara göre şeker ve alkol vücut içerisinde aynı yerlere aynı zararları vermektedir. Her gün alkol almıyor olabilirsiniz fakat her gün şeker tüketmeniz alkol ile aynı etkileri vücudunuza yansıtmaktadır. Fruktoz ve glikoz alkolün karaciğere verdiği zararın aynısını vermektedir. Karaciğer üzerinde kronik hastalıklara yol açarak aşırı kilo alma ve zor bir şekilde kilo vermeyi de beraberinde getirmektedir.

Şekerin Kronik Hastalıklar Üzerinde Etkisi

Vücuda fazla miktarlarda alınan şeker kandaki insülin miktarını bir hayli arttırır. Pankreas tarafından salgılanan insülin kişinin hayatı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Şekerin ne kadar çok tüketilmesi pankreasın o kadar çalışmasını bu da dolaylı yolla insülin salgılanmasını arttırmaktadır.

Şekerin Kronik Hastalıklar Üzerinde Etkisi bir hayli büyüktür. Normal geçici problemlerin yanında kendini sürekli olarak göstermesi mümkün olan bu hastalık ile hayatınızı çok daha sorunlu ve kalitesiz bi şekilde geçirebilirsiniz. Kronik etkilerin arasında;

Şeker Çocuklarda Diş Çürümesine Sebep Olur

Özellikle küçük yaşlardaki çocuklarda şeker veya çikolata benzeri gıdaların tüketilmesi diş çürümesine sebep olur. Süt dişleri dediğimiz öncül dişlerin erken çürümesi ve zamanından erken düşmesi yeni dişlerin olması gerekenden daha önce çıkması anlamına gelir. Bu da yeni gelen dişlerin daha zayıf olmasına sebep olur.

Kısacası; süt dişleri ne kadar geç düşerse veya çürürse yeni gelen dişler o kadar sağlam olur. Dişlerden biri çürümeye başladığında eğer önlem alınmazsa diğer dişleri de çürütecektir ve hızla tüm dişler çürüyecektir. Bu yüzden hemen bir diş doktoruna başvurup gerekli diş tedavisi yaptırılmalıdır.

şekerin zararları nelerdir
şekerin zararları nelerdir

Şekerin Zararları

 • Şeker bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek hastalıklara daha kolay bir şekilde yakalanmanızı sağlar.
 • Şeker vücudun mineral dengesini ciddi oranda bozar.
 • Hamile ve emziren kadınlar için aşırı şeker tüketimi fetüsün gelişimini olumsuz olarak etkiler.
 • Gazlı içecekler içerisinde bulunan şeker çocukların süt tüketimini olumsuz etkiler.
 • Şeker tüketimi doku hücrelerin tahrip olmasını sağlar.
 • Çocukalarda hiperaktiflik, gerginlik ve konsantrasyon problemini ortaya çıkarır.
 • Şekerin fazla vücuttaki yağ asidi miktarını arttırır.
 • Şeker vücudun bakterilere karşı olan savaşında direnç kaybı yaşatır.
 • Vücutta yumurtalık kanserine yol açabilir.
 • Yaşlanmayı hızlandırır.
 • Diş çürümesini hızlandırır.
 • Vücudun kalsiyum ve magnezyum emilini geciktirir.
 • Alkole olan bağımlılığı tetikler.
 • Gözlerin daha zayıf görmesini sağlar.
 • Kanda blunan E vitaminini azaltır.
 • Katarakta neden olur.
 • Hamilelik sıraısnda kan zehirlenmesine yol açabilir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz