Yoğurtlu Börülce Salatası Tarifi

yoğurtlu börülce tarifi
yoğurtlu börülce tarifi

Yoğurtlu börülce salatası tarifi oldukça lezzetli bir tariftir. Yoğurtlu meze tarifi olan börülce salatası için malzemelere göz atalım.

Yoğurtlu Börülce Salatası Malzemeleri

  • 1/2 kg börülce
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 diş sarımsak
  • 1/2 tatlı kaşığı tuz
  • süzme yoğurt
  • yoğurt

Yoğurtlu Börülce Salatası Yapılışı

Yoğurtlu börülce salatası tarifi için ilk olarak yarım kilo kadar börülceyi güzelce kılçıklarından ayıralım. Yerken kılçıkları bizi rahatsız edecektir. Temizledikten sonra küçük küçük parçalar halinde elimizle kıralım. Daha sonrasında ise tencerenin yarısına kadar su ilave edelim ve börülceleri içine ilave ederek haşlayalım.

Üzerine 1 tatlı kaşığı kadar tuz ilave edelim ve tencerenin ağzını kapatalım. Tencere kaynayınca kapağını çekelim. Börülceleri ateşten alalım ve ardından suyunu süzerek geniş bir servis tabağına ilave edelim. Börülceleri güzelce yaydıralım.  2 diş sarımsağı soyduktan sonra ince ince doğrayalım. 1/2 tatlı kaşığı tuzu sarımsağın üzerine ekleyelim ve sarımsağı kaşık yardımıyla ezelim.

Yarısı süzme yoğurt diğer yarısı yoğurt olacak şekilde harcımızı birbirine ekleyelim ve karıştıralım. İçine ezmiş olduğumuz sarımsakları ilave edelim. Sonrasında karıştıralım ve börülcenin üzerine ekleyelim. Üzerine de zeytin yağı gezdirdikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

Yoğurtlu Börülce Salatası Tarifi Videosu

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz